Americkí politici na oboch stranách barikády nepochopili vážnosť situácie, o ktorej rozhodovali.
O smrti sa nežartuje a tak vážny pojem ako default krajiny sa nemôže zdevalvovať na rutinný nástroj politického vyjednávania, hrozieb, či vydierania. Aj to je jednou z lekcií bezprecedentného rozhodnutia ratingovej agentúry Standard and Poor’s, ktorá po prvý raz od roku 1917 zrazila najväčšej ekonomike sveta korunu najvyššieho investičného ratingu.
Zámorskí pozorovatelia neváhali poznamenať, že pre krajinu, ktorá bola doteraz symbolom nespochybniteľnej kredibility, a ktorá má ambíciu byť číslom jeden v čomkoľvek, je rozhodnutie o znížení najvyššieho investičného ratingu „urážajúce a ponižujúce“. Svet sa mení.
Varovanie dostali
Napriek tomu sa Američania nemôžu sťažovať, že dostali toto zaucho bez varovania. To prišlo ešte v apríli, keď sa rokovania o dohode na rozpočte uzavreli kompromisom hodinu pred vypršaním zákonného limitu.
Už vtedy ratingové agentúry negatívnym výhľadom varovali, že bezchybný a nepoškvrnený nie je kredit, ktorý plní svoje záväzky riadne a načas, ale ten, pri ktorom sa ani len nepochybuje o tom, že by to mohlo byť inak.
Ratingová agentúra preto znechutene upozornila, že tak smrteľne vážny pojem, ako je „default krajiny“ sa v zámorí tento rok zdevalvoval na jeden z rutinne používaných nástrojov politického zápasu, hrozieb a vydierania.
Rovnako tak upozornila na to, že kompromisné riešenie o spôsobe ozdravenia amerických verejných financií bolo motivované viac politickými pohnútkami predvolebného roka, než tým, čo krajina potrebuje na to, aby stabilizovala svoje dlhové bremeno.
Inými slovami, podľa agentúry politici v Kongrese, ani v Bielom dome nepochopili vážnosť situácie, ktorú spôsobila najvážnejšia povojnová recesia. Ostrý politický súboj s pôsobivými ohňostrojmi z čias bezoblačného bezvetria nepatrí do situácie, keď tečie do topánok.
Jednooký kráľ
Napriek všetkému USA aj naďalej ostávajú jednookým kráľom (teraz aj s diagnostikovaným šedým zákalom) medzi slepými. Zhoršenie ratingu na druhý najvyšší investičný stupeň síce vrhne tieň na štatút amerického dolára ako rezervnej meny číslo jeden, reálna alternatíva voči federálnym štátnym dlhopisom, zatiaľ nie je na dohľad.
Aj preto predstavitelia Japonska poznamenali, že rozhodnutie ratingovej agentúry až tak dramaticky neovplyvní spôsob investovania ich devízových rezerv, druhého najväčšieho portfólia amerických dlžných úpisov.
Čína, ktorá sedí na konári najväčšieho portfólia federálnych dlhopisov, sa dožaduje „medzinárodného dohľadu“ nad formovaním hospodárskej politiky najdôležitejšej rezervnej meny sveta, ako aj vytvorenia jej medzinárodnej alternatívy. Čo je nanajvýš akademická kritika.
Aj preto sa napriek negatívnemu výhľadu, ktorý predchádzal zhoršenému ratingu, USA tešili pri 10-ročných výnosoch federálnych dlhopisov o viac než percentuálny bod nižším úrokom, než bol ich desaťročný priemer.
Facka pre rast
Najvážnejší vplyv tak môže mať toto rozhodnutie na zvýšenie neistoty firiem, investorov a spotrebiteľov, teda na podlomenie rastu reálnej ekonomiky.
Táto výchovná facka by zároveň mala priviesť Kongres pripravujúci na vianočné hlasovanie ďalší balík ozdravných opatrení k rozumnému hľadaniu riešení, ktoré prostredníctvom ratingovej agentúry požadujú investori, nie takých, ktoré sú motivované populistickou snahou zapáčiť sa polarizovaným voličom za akúkoľvek cenu.
Podobne ako v eurozóne aj z Washingtonu D.C. zaznel kritický výstrel na adresu práce ratingových agentúr. Kde berú títo kádrovači kredibility tú drzosť dávať odporúčania a varovania politickej moci, aj tej najvyššej? Nuž tam, kde dobrovoľne vstúpili politici na dlhopisový trh, aby financovali minulé sekery vyšších výdavkov, než boli ich daňové príjmy.
Na trhu s kreditmi, teda s dôverou sa preto uznávaní rozhodcovia ihriska, ktorými sú ratingové agentúry, musia dívať na štátnych emitentov rovnako, ako na súkromných dlžníkov, ktorí úvermi a dlhopismi financujú investície. Dobrovoľný vstup na dlhopisový trh sa spája nielen s dobrovoľným akceptovaním záväzkov voči veriteľom, ale aj s prijatím pravidiel hry, ktoré platia rovnako pre malých aj tých najväčších.
Európa by sa mala poučiť
Deň, kedy USA prišli najmä vinou svojich ľahkovážnych politických špičiek o najvyšší investičný rating je varovaním aj pre lídrov na starom kontinente.
Pri otázkach života a smrti pre hospodárstvo, a teda pracovné miesta voličov, je na mieste viac pokory a zdržanlivosti. Hľadanie skutočného riešenia pre čo najskoršie ozdravenie verejných financií, by malo mať prednosť pred naháňaním populistickej popularity.
O smrti, ani defaulte krajiny sa nežartuje a liečenie vážnych chorôb už dávno nie je priestor pre šamanov, ani zaklínačov (vonkoncom nie pyrotechnikov), ale lekárov. V živote, v hospodárstve, aj vo verejných financiách.
Autor: Vladimí Vaňo, autor je hlavný analytik VOLKSBANK Slovensko