1. Oplatí sa teraz kupovať dlhopisy?
V situácii, keď eurozóna a USA hľadajú cestu, ako von z dlhov, považujú niektorí investori aj štátne dlhopisy za rizikovú investíciu. Nakupujú preto zlato, franky či jeny. Mnohí investori však vládnym dlhopisom vyspelých ekonomík veria. Napríklad úročenie dvojročných amerických dlhopisov sa podľa Trim Broker dostalo na historické minimum napriek zníženiu ratingu.
2. Je lepšie kupovať akcie?
Kým nie je jasné, či eurozóna a USA dokážu vyriešiť svoje dlhové problémy, môže byť investovanie do akcií príliš rizikové. Viacerí analytici sa domnievajú, že trhy budú v dlhodobom horizonte skôr padať.
3. Mám si vybrať peniaze z banky?
Nie je dôvod na paniku. Čistý zisk nášho bankového sektora stúpol v prvom polroku medziročne takmer o 80 percent. Navyše, bankové vklady občanov podliehajú ochrane vkladov.
4. Budú nižšie dôchodky?
Predpokladá sa, že vláda zvýši tlak na to, aby nerástli tak rýchlo ako doteraz.
5. Je vhodné si teraz zobrať hypotéku a zadlžiť sa?
Závisí to od potrieb konkrétnej domácnosti, ale aj od toho, aké sú vyhliadky pracovného trhu, dnes sú horšie vo verejnom sektore. Zadlžovať sa momentálne nebude veľkým trendom.
6. Oplatí sa fixovať si sadzbu na hypotéku na dlhšie?
Na to nie je jednoznačná odpoveď. ECB nemá dôvod na zvyšovanie sadzieb, ani úroky hypoték by nemali v najbližšom období ísť hore. To nahráva kratším fixáciám. Vývoj je však neistý, navyše banky môžu zvýšiť maržu za kreditné riziko.
7. Ktorá mena je najbezpečnejšia na uloženie úspor?
Euro aj dolár sa momentálne oslabujú oproti franku aj jenu, lebo eurozóna aj USA majú problém so zadlžovaním. Centrálne banky Švajčiarska aj Japonska však minulý týždeň proti vlastným menám intervenovali, aby ich oslabili.
8. Koruna, forint aj zlotý sa oslabujú. Oplatí sa tam ísť na nákupy?
Susedné meny sa oproti euru neoslabujú natoľko, aby sa len pre výhodný menový kurz oplatilo cestovať za nákupmi za hranice.