BRATISLAVA. V júnovej výplate dostali ľudia pracujúci v telekomunikačnom sektore v priemere 1766 eur. Reálna mzda im narástla medziročne o päť percent.
Horšie sú na tom ľudia pracujúci v priemysle, maloobchode, poštových službách či doprave. Po zohľadnení inflácie si môžu dovoliť z výplaty kúpiť menej.
Napríklad rast miezd v obchode nepredčí infláciu, pretože pokles skutočného platu sú ľudia jednoducho ochotní akceptovať, myslí si analytik Ľubomír Drahovský.
V hre je ochota ľudí
„Situácia sa zhoršuje už od zavedenia mýta,“ hovorí šéfka dopravnej firmy Euspedit Ingrid Rosová. V doprave napríklad štatistiky hovoria o poklese reálnej mzdy o vyše štyri percentá.
Na druhej strane dopravné firmy pracovné miesta aj vytvorili. To môže byť tým, že ľudí krachujúcich domácich dopravcov zamestnávajú zahraničné firmy za nižšie mzdy, dodala Rosová.
Keďže nie sú registrované na Slovensku, ľahšie na trhu prežijú napríklad vďaka nižším daniam.
Viera v priemysel sa stráca
V sektore služieb pôsobia aj ďalšie vplyvy. Poklesy si riaditeľ hotela Patria Jozef Bendžala vysvetľuje zlým počasím. „Mzdy sú viazané na dosiahnuté tržby, takže ak boli nižšie, tak sa menej vyplatilo,“ povedal.
Odvetvia závislé od domáceho dopytu zažívajú dlhodobo problémy, hovorí analytička NextFinance Markéta Šichtařová.
„Domácnosti sú stále konfrontované s pomerne vysokou mierou nezamestnanosti,“ povedala Šichtařová.
„Pokles nezamestnanosti nie je možné očakávať v situácii, keď priemyslu hrozí spomalenie dopytu po svojej vlastnej produkcii,“ dodáva.
Situáciu by pomohli riešiť nové pracovné miesta, ktoré sa očakávajú najmä v priemysle. Ten sa už z krízy spamätal, ale zatiaľ nenabral naspäť ľudí prepustených počas krízy v roku 2008.
Aj v priemysle došlo k znižovaniu reálnych miezd, hovorí analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Za ním je naberanie nových pracovníkov.
„Spomalenie rastu miezd v priemysle môže byť spôsobené najmä tým, že boli skôr najímaní pracovníci, ktorí majú pri nástupe menší plat ako ostatní,“ vysvetľuje Dereník.
Ak sa kríza v reakcii na dlhové problémy vo svete vráti, prvý to pocíti práve priemysel. Po ňom aj ostatní, hovoria analytici. Rosová upozornila, že klienti jej firmy už avizujú pokles objednávok.
Inflácia môže rásť aj v dôsledku toho, že Európska centrálna banka pumpuje na trhy hotovosť. Práve vyššia inflácia je jedným z dôvodov poklesu reálnych miezd vo viacerých odvetviach, povedal Dereník.