Zemková ušetrila v prvom polroku RTVS sedem miliónov eur.
BRATISLAVA. Rozhlasu a televízii Slovenska už nebudú diváci a poslucháči posielať peniaze každý mesiac priamo. Koalícia sa dohodla, že zruší koncesionárske poplatky a RTVS bude platiť z rozpočtu.
Má to vyriešiť problémy s financovaním verejnoprávnych médií cez negarantované vyberanie koncesií a nepravidelné štátne dotácie.
RTVS sa navyše šplhá z dlhov, za prvý polrok ušetrila až sedem miliónov eur.
Krajcer ide do parlamentu Koncesionárske poplatky RTVS dostáva podstatnú časť peňazí z koncesií, každá domácnosť platí 4,64 eura mesačne, spolu to bolo minulý rok 76 miliónov eur; príjmy má RTVS ďalej cez štátne dotácie, zmluvy so štátom a z reklamy; v rozpočte na tento rok počítala s príjmami 98,3 milióna eur a výdavkami približne 103,7 milióna eur.
Koncesionárske poplatky končia zrejme od roku 2013.
Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) nepresvedčil ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ), aby našiel peniaze na financovanie spojeného verejnoprávneho média už od januára budúceho roku.
„Rokovania o rozpočte pokračujú a budeme hľadať možnosti na zrušenie poplatkov už od budúceho roku,“ tvrdil ešte včera podvečer Krajcer. Presviedčať bude musieť poslancov. V parlamente by však musela zároveň prejsť zmena rozpočtu, ktorá by na to priniesla peniaze, odkazuje ministerstvo financií, no aj minister dopravy Ján Figeľ (KDH).
„Je to rozhodnutie, ktoré ruší nezmyselný zástrčkový zákon a zvyšuje príjem domácností,“ komentovala novelu premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
RTVS má podľa nových pravidiel dostávať od štátu 0,142 percenta z hrubého domáceho produktu za predchádzajúci kalendárny rok. Na rok 2012 by to bolo 93,78 milióna eur. Televízia by od štátu mala garantovaných minimálne 90 miliónov.
Spolu s koncesiami sa ruší aj zmluva so štátom, na základe ktorej dostali STV a SRo peniaze na tvorbu.
Ďalšie milióny na starý dlh „RTVS hospodárila za prvých sedem mesiacov roku 2011 s prebytkom sedem miliónov eur. Z toho televízia mala prebytok približne 7,3 milióna eur a rozhlas mal schodok asi tristotisíc eur,“ povedal včera finančný riaditeľ RTVS Peter Ondro.
Peniaze však RTVS nemôže použiť na splatenie starého dlhu vyše tridsať miliónov eur. „Nie sme podnikateľský subjekt, ktorý by tvoril zisk,“ vysvetľuje Ondro.
Zemková žiada, aby s dlhom pomohol štát. Minister financií asi nebude proti.
„Oddlženie podmieňujeme tým, že nielen niekam nalejeme peniaze, ale že prídu zásadné systémové opatrenia, aby dlh už nevznikal, a to sa v tomto prípade deje,“ povedal Mikloš.
Za ušetrené peniaze chce Zemkovej vedenie vybaviť STV novou technikou, obnoviť výrobu a nakúpiť nové akvizície.
STV v januári zreštartujú
Správy STV sa najskôr skrátia, aby sa v novom roku ako dynamickejšie natiahli spolu s regiónmi na polhodinu.
BRATISLAVA. Skostnatené správy, program postavený na reprízach či nepoužiteľný web, to už od začiatku roka 2012 nebude tvár Slovenskej televízie, sľubuje jej vedenie.
Programový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj na včerajšom zasadnutí Rady RTVS informoval o zlúčení spravodajských formátov Slovensko dnes a Správy STV. Do konca roka Správy skrátia na 15 minút, aby sa večerný program na Jednotke začal už o 20.05 a kanál predbehol komerčné televízie. „Situácia na Jednotke je krízová. Robíme všetky opatrenia tak, aby sme priniesli atraktívnejšie formáty, aby sme reprízové tituly, ktoré predstavovali takmer 90 percent vysielania, z Jednotky dostávali preč,“ povedal Machaj.
Šéfka spravodajstva donedávna tvrdila, že nové správy chce stavať na starých tvárach STV. „Zmeny budú aj personálne, ale nepôjde o nič radikálne,“ hovorí teraz Machaj. Na webe sľubuje nový spravodajský obsah.
Ján Glovičko