SME

Zákonník práce povolil odklad rodičovskej dovolenky

V prospech rodiny má byť vo vynovenom Zákonníku práce odložená rodičovská dovolenka. Jej využitie v praxi ostáva otázne.

(Zdroj: Ilustračné - TASR/AP)

BRATISLAVA. Novela Zákonníka práce, ktorá bude účinná od septembra, chce niesť aj prívlastok prorodinná. Mení totiž viaceré ustanovenia, a tak zlepšuje postavenie rodičov malých detí.

No ako hovorí právnička bnt Katarína Babiaková „aplikácia nových ustanovení v praxi zostáva otázna“. Ministerstvo práce a poslanci totiž zaviedli niektoré novinky, nezmenil však staré definície či súvisiace zákony.

Peniaze len do troch rokov

Jednou zo zmien je odložená rodičovská dovolenka. „Zákonník práce dáva možnosť rodičovi v prípade dohody so zamestnávateľom rozložiť si rodičovskú dovolenku na dlhšie obdobie. A to až kým dieťa nedovŕši päť rokov, respektíve osem rokov pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave,“ vraví hovorkyňa ministerstva Slávka Selešová.

SkryťVypnúť reklamu

Výhoda pre rodičov má byť v tom, že budú môcť stráviť viac času s dieťaťom, keď to najviac potrebuje. Prípadne, keď to najviac vyhovuje rodičovi, napríklad cez letné prázdniny. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi lákavo.

Dá sa však uviesť viac modelových príkladov s poukázaním na to, že sa odklad rodičovskej dovolenky rodičovi nevyplatí. Prečo? Jednoducho preto, že kompetentní, ktorí menili Zákonník práce, pozabudli na zmeny v zákone o rodičovskom príspevku.

Podľa tejto normy totiž má rodič nárok na rodičovský príspevok iba do troch rokov veku dieťaťa. Ak je dieťa dlhodobo choré, tak do jeho šiestych narodenín.

To znamená, že síce Zákonník práce vám povoľuje čerpať rodičovskú dovolenku, aj keď má dieťa štyri či päť rokov, ak ste si ju nevyčerpali počas jeho prvých troch rokov života, peňazí od štátu sa však nedočkáte.

SkryťVypnúť reklamu

„Rodičovský príspevok bude rodič dostávať do troch rokov veku dieťaťa aj v prípade, že bude pracovať. Môže si peniaze ukladať na účet a využiť ich v čase, keď si bude dočerpávať rodičovskú dovolenku,“ vysvetľuje Andrea Hajdúchová z tlačového oddelenia rezortu práce.

O súhlas treba požiadať

Čiastočnú výhodu môže mať takéto delenie rodičovskej dovolenky v prípade, ak rodič chce mať dlhšie voľno, napríklad počas leta.

Aj v prípade, že nebude dostávať rodičovský príspevok, štát za neho zaplatí odvody. Je to výhodnejšie ako brať si neplatené voľno, pretože vtedy si rodič musí odvody platiť sám.

Úskalím tohto ustanovenia je fakt, že sa na čerpaní odloženej rodičovskej dovolenky musíte dohodnúť so zamestnávateľom. Nemôže ísť teda o váš jednostranný prejav vôle.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie všetci zamestnávatelia môžu byť ochotní s takouto úpravou dovolenky súhlasiť,“ hovorí Babiaková.

Po prvé by mu mohol výpadok zamestnanca napríklad na štvrť až pol roka urobiť škrt pri plánovanej činnosti. Nemusí si totiž nájsť na taký krátky čas adekvátnu náhradu.

Po ďalšie to predstavuje mierne zvýšenú administratívnu náročnosť, keďže bude musieť zamestnanca opakovane odhlasovať a prihlasovať do poisťovní.

Na dojčenie limit neplatí

Do Zákonníka práce sme museli prebrať aj európske normy. Preto sa zvýšila ochrana tehotných, matiek a dojčiacich žien v skúšobnej lehote.

BRATISLAVA. Od septembra budú Zákonníkom práce viac chránené ženy – matky v skúšobnej lehote. Ešte v auguste platí, že zamestnávateľ môže prepustiť zamestnanca bez uvedenia dôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

„Táto možnosť sa však už onedlho nebude vzťahovať na tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu ženu,“ vraví hovorkyňa rezortu práce Slávka Selešová.

S týmito ženami bude môcť firma skončiť pracovný pomer v skúšobnej lehote len písomne a vo výnimočných prípadoch. Nemôže to však v nijakom prípade súvisieť s tehotenstvom a materstvom. Ak zamestnávateľ nedokáže dostatočne zdôvodniť prepustenie, výpoveď bude neplatná.

Dojčiť sa oplatí

Kým tehotná žena a nedojčiaca matka má časovo ohraničné, dokedy ju Zákonník práce takto špeciálne chráni, dojčiaca žena nemá žiadny limit. To znamená, že môže dojčiť napríklad aj päťročné dieťa.

„Časové obmedzenie vzhľadom na dojčenie sa v Zákonníku práce nepripravuje,“ tvrdí Andrea Hajdúchová z ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Právnička z advokátskej kancelárie bnt Katarína Babiaková si však myslí, že absencia tohto limitu môže spôsobovať problémy prípadne až zneužívanie. Mohlo by sa teoreticky stať, že aj žena, ktorá nedojčí, bude zamestnávateľovi tvrdiť opak.

O tom, že dojčí totiž nijaké potvrdenie od lekára nepotrebuje. Zákonník jej takú povinnosť neukladá. Okrem toho podľa Babikaovej tiež vyvstáva otázka diskriminácie žien, ktoré nedojčia v porovnaní s tými, ktoré dojčia.

Potvrdenie nosí len tehotná

Na to, aby bola tehotná zamestnankyňa a matka chránená v skúšobnej lehote, musí zamestnávateľovi písomne oznámiť svoj stav. Na podloženie svojho tehotenstva ho má žena zdokladovať aj potvrdením od lekára.

Paradoxom je to, že zamestnávateľ od zamestnankyne nemôže pri nástupe do zamestnania požadovať informácie o jej tehotenstve a rodinných pomeroch. Zákon mu však výslovne nezakazuje otázky týkajúce sa dojčenia.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa dieťa najedlo

Zákonník práce myslí aj na to, že dieťa potrebuje jesť, hoci vy pracujete. Máte preto nárok na prestávky v práci na dojčenie. Pritom nemusíte pracovať v noci.

1. Prestávky na dojčenie

Matke, ktorá dojčí, je povinný zamestnávateľ poskytnúť okrem bežných prestávok v práci aj osobitné prestávky na dojčenie. Toto platí už teraz. Pri plnom úväzku je to do konca šiesteho mesiaca veku dieťaťa dve polhodinové prestávky a v ďalších šiestich mesiacoch jednu polhodinovú prestávku za zmenu. Ak žena pracuje kratší pracovný čas, patrí jej len jedna polhodinová prestávka.

2. Náhrada mzdy

Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku. Prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo konci pracovného času. Zamestnávateľ nemusí zabezpečiť dojčiacej žene adekvátne priestory na túto činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

3. Iná práca

Od septembra dojčiaca žena získa aj ďalšiu ochranu. V súčasnosti zamestnávateľ nie je povinný preradiť ju na inú prácu. Už o pár dní sa však pridá ku skupine tehotných a matiek detí do deviatich mesiacov veku, ktoré musia zamestnávatelia preradiť, ak vykonáva zamestnanie, ktoré ohrozuje jej materské poslanie.

4. Práca v noci

Rovnako od septembra, ak požiada zamestnávateľa dojčiaca žena pracujúca v noci o preradenie na dennú prácu, zamestnávateľ bude povinný ju preradiť.

5. Zdravotná prehliadka

Zamestnávateľ bude tiež povinný zabezpečiť, aby sa nielen tehotná a matka do deviatich mesiacov po pôrode, ale aj dojčiaca žena pracujúca v noci podrobila posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci.

V prospech rodičov boli niektoré zmeny aj v apríli

SkryťVypnúť reklamu

Materská či rodičovská dovolenka už nie je dôvodom na menšie privilégiá, ako majú vaši kolegovia, ktorí sa o dieťa nestarajú.

BRATISLAVA. Zákonník práce sa priblížil rodičom už v apríli. Odvtedy totiž platí, že zamestnávateľ musí pracovníka, ktorý sa vracia z materskej či rodičovskej dovolenky, zaradiť presne na to isté miesto, ktoré zastával pred dovolenkou.

Ako sa píše v Zákonníku, musí takémuto pracovníkovi poskytnúť „najmenej rovnako priaznivé podmienky ako pred nástupom na materskú či na rodičovskú dovolenku“.

Zároveň je zamestnávateľ povinný zabezpečiť matke alebo otcovi po rodičovskej dovolenke všetky výhody, na ktoré by mal nárok, ak by pre starostlivosť o dieťa prácu neprerušil.

Ak napríklad zamestnávateľ každý rok počas vašej rodičovskej dovolenky valorizoval platy, musí ho zvýšiť aj vám. V prípade, že poskytol aj iné benefity, nemôže ich odoprieť ani vám.

SkryťVypnúť reklamu

„Zamestnanci musia mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na materskú a rodičovskú dovolenku,“ vraví Andrea Hajdúchová z tlačového oddelenia ministerstva práce.

Na zisťovanie informácií ohľadom zmien pracovných podmienok u zamestnávateľa počas čerpania rodičovskej dovolenky nebolo prijaté žiadne špeciálne ustanovenie.

Zamestnanec takéto informácie môže získavať najmä prostredníctvom svojich zástupcov na pracovisku a už existujúcich inštitútov, a to v kolektívnej zmluve, od odborového orgánu, zamestnaneckej rady či zamestnaneckého dôverníka prípadne z vnútorných predpisov zamestnávateľa.

Neostaňte bez peňazí

Ako si predĺžiť rodičovskú dovolenku aj s dávkami od štátu, keď máte choré dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste potrebovali opätovne nastúpiť na rodičovskú dovolenku po tom, ako vaše dieťa dosiahne tri roky, napríklad z dôvodu zlého zdravotného stavu dieťaťa, skúste požiadať Sociálnu poisťovňu o predĺženie rodičovskej dovolenky.

V prípade, že vám predĺžia rodičovskú dovolenku z dôvodu zlého zdravotného stavu, môžete pracovať napríklad na čiastočný úväzok (nie je podmienkou) alebo z domu, a popri tom vám bude štát vyplácať rodičovský príspevok.

Dieťa, pre ktoré máte predĺženú rodičovskú dovolenku, môže navštevovať predškolské zariadenie, najviac však štyri hodiny denne.

Zamestnanci musia jeden mesiac vopred oznámiť zamestnávateľovi predpokladaný deň nástupu na rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia rodičovskej dovolenky.

SkryťVypnúť reklamu

Končí sa diskriminácia nezosobášených párov

Od septembra začne Zákonník práce uznávať aj nezosobášených rodičov. Otec bude mať nárok na voľno, keď povezie budúcu matku do pôrodnice aj v deň, keď ju aj s dieťaťom bude odvážať.

BRATISLAVA. Zákonník práce dobehol do 21. storočia aj v rámci toho, že prestal diskriminovať stále sa vzmáhajúcu skupinu mladých ľudí, ktorí neuznávajú sobáš ako jedinú formu rodinného spolužitia.

Od septembra totiž budú mať nárok na voľno s náhradou mzdy nielen manželia, ale aj partneri rodiacich žien pri prevoze matky do pôrodnice a späť.

Rodičom s už narodenými malými, no aj školopovinnými deťmi by mohla pomôcť aj zmena čerpania voľna za prácu nadčas.

Takéto voľno si od septembra budú môcť zamestnanci vyčerpať až dvanásť mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná. V súčasnosti si ho musia vyčerpať do troch mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

„Rodičom sa tak umožní využiť voľno napríklad počas školských prázdnin,“ konštatuje Andrea Hajdúchová z tlačového oddelenia rezortu práce.

O miesto v práci sa bude dať podeliť

Skrátené úväzky ľudia veľmi nevyužívajú. Od septembra však pribudne ďalšia výhodnejšia možnosť, ako pracovať menej.

BRATISLAVA. Bývame v dedine pri Bratislave. Dcéra začne chodiť v septembri do škôlky v dedine. Spojenie z mesta je však veľmi zlé. Obávam sa, že si nenájdem takú prácu, aby som sa stíhala vrátiť načas, hovorí Iveta.

Pomôcť by jej mohol od septembra Zákonník práce a nový inštitút, ktorý zavádza – delené pracovné miesto. Je to istá forma skráteného pracovného úväzku.

Zamestnávateľ v rámci jedného utvoreného pracovného miesta zamestná niekoľko osôb. Na delenom mieste si pracovníci sami organizujú pracovný čas a delia si pracovnú náplň.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že ak napríklad niektorému z nich ochorie dieťa, môže zaňho potiahnuť jeho kolega a naopak. Takže si nemusí čerpať péenku či óčéerku. Môže si výpadok v práci nahradiť inokedy.

Na delenom pracovnom mieste budú mať zamestnanci uzatvorené riadne pracovné zmluvy na polovičný úväzok. Ich status bude totiž rovnaký ako pri zamestnancoch s kratším pracovným časom.

To znamená, že budú mať podľa rozsahu pracovného času nárok na mzdu, dovolenku či ostatné plnenia.

Delené pracovné miesto má podľa ministerstva práce výhody nielen pre zamestnancov, ale aj pre zamestnávateľov.

„Spoločnosť získa dve osoby na jedno miesto, bude mať teda podnety od dvoch osôb za mzdu jednej osoby,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Slávka Selešová.

Okrem toho môže do firmy pritiahnuť kvalitných ľudí, ktorí by však nemali záujem o plný úväzok, či si udržať zamestnankyňu, ktorá by inak odišla na rodičovskú dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (9. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.761
CZK 24.924
JPY 163.450
CAD 1.569
GBP 0.848
HUF 405.430
PLN 4.270
CHF 0.933
SEK 10.903

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 276
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 220
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 043
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 739
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 615
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 822
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 631
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 518
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 742
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kanada v reakcii na Trumpove clá okamžite zaviedla odvetné opatrenia na americké výrobky.

Súbežne sa výrazne zvýšili náklady na prácu.


TASR
Britský premiér Keir Starmer.

Británia by mala nakupovať viac mäsa.


TASR 1
Ilustračné foto

Automobilky by mali možnosť splniť si svoje povinnosti.


TASR
Americký prezident Donald Trump počas ohlasovania ciel na dovoz automobilov.

Rozhovory sa týkajú dovozu tovarov z USA v hodnote 95 miliárd eur.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 518
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 618
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 742
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 331
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 959
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 717
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 969
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťZatvoriť reklamu