České banky sú odolné voči nepriaznivému vývoju. Stresové testovanie, ktoré urobila Česká národná banka (ČNB) poukázala, že aj v prípade recesie spôsobenej krízou eurozóny, by si bankový sektor udržal kapitálovú primeranosť nad ôsmimi percentami. Od polovice minulého roka je na úrovni 15,9 percent.
Krízový scenár je postavený na dlhej recesii, do ktorej by sa česká ekonomika dostala vplyvom zintenzívnenia dlhových problémov PIIGS (Portugalsko, Španielsko, Grécko, Taliansko a Írsko) a výrazným prepadom obchodných partnerov krajiny.
Tvrdé testovanie
„Môžeme v pokoji povedať, že český bankový sektor bol testovaný dostatočne tvrdo. Keď naopak Európsky bankový dohľad kontroloval európske banky, nevzal do úvahy krach niektorej zo zadĺžených krajín eurozóny. V tom šla ČNB ešte ďalej. Vo svojich záťažových testoch počíta so 100-percentným odpisom pohľadávok voči krajinám PIIGS. To je asi 28 miliárd českých korún,“ tvrdí analytička Markéta Šichtařová z Next Finance.
I napriek všeobecne pozitívnym číslam sa však pri simulácii recesie dostalo niekoľko bánk do situácie nedostatočnej kapitálovej primeranosti. Pre ich dorovnanie by museli všetky banky so sídlom v Čechách podľa portálu e15.cz navýšiť do regulačného minima osem percent kapitál o 13,4 miliardy korún (asi 0,4 percent HDP krajiny).
Podľa centrálnej banky ide z hľadiska veľkosti bankového sektora o bezvýznamnú hodnotu, ktorá jeho stabilitu neohrozí.
Ako prebieha stresové testovanie
Testovanie bolo modelované z dvoch scenárov možného ekonomického vývoja.
- Základný scenár – zodpovedá augustovej makroekonomickej prognóze ČNB o inflácii. Predpokladá, že pre tento rok a začiatok budúceho roka 2012 sa mierne spomalí ekonomická aktivita v dôsledku škrtov nielen v Čechách ale aj v ostatných krajinách.
- Záťažový scenár Recesia - predpokladá prepad ekonomickej aktivity z dôvodu obnovenej recesie hlavných obchodných partnerov, eskalácia rozpočtovej kríze eurozóny a zvýšenú volatilitu na finančných trhoch.
Kým základný scenár predpokladá tvorbu prevádzkového zisku pre nasledujúce obdobie na podobnej úrovni ako v roku 2010, v záťažovom scenári Recesia dochádza k jeho významnému poklesu o takmer 40 percent.
Množstvo bánk sa tak dostáva do situácie celkovej straty z hospodárenia, čo znižuje výšku kapitálu.