RÍM. Taliani vyškrtli zo svojho plánu na zníženie obrovského dlhu spornú daň pre najbohatších. Namiesto nej chce vláda navrhnúť iné riešenia, ktorými by zabránila daňovým únikom.
Vláda Silvia Berlusconiho (na snímke) zatiaľ nechcela konkretizoval riešenia. Jedným z mála, ktoré prenikli do médií, je jej snaha zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Po novom by sa do výpočtu nemali započítavať roky na univerzite či v povinnej vojenskej službe.
Predpokladá sa, že vláda dvihne aj terajšiu 20-percentnú DPH.
Vysoké zárobky politikov
Podľa denníka The Financial Times pôvodne počítala s tzv. solidárnou daňou, ktorou by mali byť zaťažení Taliani s príjmami nad 90-tisíc eur ročne.
Zmena by zasiahla podľa denníka The Wall Street Journal aj talianskych politikov. Len za minulý rok zarobili po 140-tisíc dolárov, čo je dvojnásobne viac ako ich britskí kolegovia.
Ekonómovia vládu už dlhšie upozorňovali, že lepšie ako daň z príjmov by bola daň z bohatstva zameraná na daňových podvodníkov, ktorí nezverejňujú svoje skutočné príjmy, pritom vlastnia obrovský majetok.
Vláde sa zároveň vyčíta, že škrty vo výške 45 miliárd eur nepodporujú hospodársky rast krajiny. „Úsporný balíček bude mať vážne dopady a obmedzujúce účinky pre ekonomiku,“ povedal viceguvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco.
Podľa neho by sa vláda mala zamerať na stimuláciu ekonomiky, ktorá ma podľa predpokladov tento rok rásť len o percento a v budúcom roku má byť dynamika ešte pomalšia. To v konečnom dôsledku ohrozuje vyrovnaný rozpočet a zamedzuje zníženie obrovského dlhu.
Vysoký dlh
Pre dlh, ktorý sa rovná 120 percentám HDP krajiny je Taliansko pod silným tlakom aj na finančných trhoch. Zachraňovať situáciu musela až Európska centrálna banka, ktorá prisľúbila skupovanie dlhopisov. Talianske ministerstvo financií včera získalo z predaja 10-ročných bondov 7,7 miliardy eur.
Priemerný výnos dlhopisu klesol na 5,22 %. Na aukcii konanej koncom júla dosiahol výnos dlhopisov s rovnakou dobou splatnosti až 5,77 %, čo bolo najviac za ostatných 11 rokov.
Výnosy sa znižujú od 8. augusta, kedy ECB začala nakupovať talianske a španielske vládne dlhopisy na sekundárnom trhu. Týmto spôsobom sa snaží zabrániť rozšíreniu dlhovej krízy do tretej a štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny.