WASHINGTON. Americká centrálna banka Fed uvažovala na svojom augustovom zasadnutí o viacerých možnostiach podpory ekonomiky, pričom niektorí predstavitelia presadzovali omnoho agresívnejšie kroky na zastavenie jej spomaľovania.
Záznamy z rokovania vedenia Federálneho rezervného systému (Fed) 9. augusta ukázali, že sa nakoniec dohodli na udržaní úrokových sadzieb na historickom minime ďalšie dva roky, pričom na rozšírenom zasadnutí v septembri budú uvažovať o dodatočných možnostiach.
Uvažujú aj o nákupe vládnych dlhopisov
Záznam z rokovaní ukazuje, že vedenie Fed diskutovalo o mnohých krokoch na podporu ekonomiky, vrátane ďalšieho kola nákupu vládnych dlhopisov. Niektorí členovia vedenia banky sú presvedčení, že oslabujúca sa ekonomika si takýto krok vyžaduje.
Aj prezident Federálnej banky v St. Louis James Bullard pre dnešné vydanie japonského denníka Asahi uviedol, že Fed nevylučuje 3. kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Záležať to však bude od vývoja ekonomických ukazovateľov.
Americká centrálna banka sa po prepuknutí hypotekárnej krízy na jeseň 2008 rozhodla pomôcť finančnému trhu pomocou kvantitatívneho uvoľňovania. Prvé kolo bolo zamerané na pomoc bankovému sektoru. Fed nakúpil toxické cenné papiere bánk za 1,7 bilióna dolárov. V druhom kole ohlásenom na jeseň 2010 sa Fed rozhodol pomôcť ekonomike cez nákupy vládnych dlhopisov v celkovom objeme 600 miliárd eur s cieľom znížiť ich úročenie.
"Tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania je jednou z možností, no najskôr musíme mať informácie o vývoji ekonomiky v 2. polroku," povedal Bullard, podľa ktorého by hospodárstvo USA malo v 2. polroku vzrásť o 2,5 %.
"V prvom rade si však musíme byť istí, že miera inflácie sa zmierňuje," dodal pre Asahi.
Nízke úroky do polovice roka 2013
Predstavitelia centrálnej banky sa rozhodli, že rekordne nízke úrokové sadzby ostanú v platnosti minimálne do polovice roka 2013.
Zároveň v prípade septembrového zasadnutia pridali na rokovanie navyše jeden deň, čo naznačuje, že Fed pravdepodobne oznámi ďalšie kroky na podporu ekonomiky. Niektorí počas rokovaní navrhovali, aby prísľub udržať úrokové sadzby blízko nuly bol namiesto časového horizontu nadviazaný na vývoj nezamestnanosti či inflácie.
No až traja členovia Fed nesúhlasili so žiadnymi ďalšími krokmi v obave, že by mohli viesť k rastu inflácie. Konečné hlasovanie v pomere 7 ku 3 v prospech čiastočnej podpory ekonomiky tak znamená, že prvýkrát takmer za 20 rokov až traja členovia vedenia nesúhlasili s rozhodnutím centrálnej banky.
Na záznamy z rokovania Fed reagovali akciové trhy rastom. Kľúčový index Dow Jones vzrástol viac než o 30 bodov a rast zaznamenali aj širšie indexy.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.