BRATISLAVA. Tabule, ktoré by mali zákazníkov informovať o zistených nedostatkoch v obchode, sa môžu dostať do praxe. Ich zavedenie navrhovalo ministerstvo pôdohospodárstva, toto ustanovenie však z návrhu novely zákona o potravinách vyškrtla vláda.
Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu chce teraz tabule do novely zákona opätovne zaradiť predsedníčka parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mária Sabolová (KDH).
Obchody však nebudú musieť informovať len o nedostatkoch, ktoré u nich kontrola odhalí, ale taktiež sa budú môcť pochváliť, ak kontrolóri žiadne problémy nenájdu.
Menej nedostatkov
Zúžiť by sa oproti pôvodnému zámeru mal taktiež okruh nedostatkov, o ktorých budú musieť obchodníci informovať.
Na tabuli pri hlavnom vstupe do predajne by sa tak na sedem dní mala objaviť informácia len vtedy, ak obchod predáva potraviny po dátume spotreby, alebo ak kontrolóri na pultoch nájdu nevyhovujúce potraviny, ktoré vykazujú fyzikálno-chemické alebo senzorické zmeny.
Ide totiž o najčastejšie nedostatky, s ktorými sa kontrolóri stretávajú a sú jasne preukázateľné bez nutnosti dodatočných testov.
"Filozofiou návrhu je nielen negatívne vymedziť zistené nedostatky, ale umožniť prevádzkam, ktoré sú objektívne kvalitné a dobré a nedostatky sa nezisťujú, aby sa na informačnej tabuli zverejnilo, že bola vykonaná kontrola bez závad, alebo sme minimalizovali v tej druhej fáze len zistené minimálne nedostatky,“ uviedla Sabolová.
Hlásiť majú menej potravín
Predsedníčka výboru taktiež zúžila počet produktov, ktoré budú musieť obchodníci pri dovoze nahlasovať 24 hodín vopred Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Pôvodný návrh z dielne rezortu pôdohospodárstva totiž nariaďoval nahlasovanie dovozov všetkých potravín. Na základe pozmeňujúceho návrhu by tak mali obchodníci robiť len pri dovoze produktov živočíšneho pôvodu a nespracovanej zeleniny a ovocia.
"Snažili sme sa minimalizovať rozsah, jednak nielen pre záťaž, ktorú to môže urobiť pre nich, ale aj pre objektívnu možnosť spracovania takýchto informácií regionálnymi veterinárnymi správami. Keďže ohrozenie pri dovoze je najviac z mäsa, ovocia a zeleniny, kde nevieme mnohokrát, odkiaľ boli dané potraviny privezené, tak sme to zúžili,“ vysvetlila Sabolová.
Sabolová taktiež navrhuje zmeniť ustanovenie o povinnosti oddelene umiestňovať potraviny, ktorým končí lehota spotreby, keď namiesto pôvodných 48 hodín navrhuje skrátiť obdobie na 24 hodín.
Okrem toho si obchodníci budú môcť vybrať, či tieto výrobky umiestnia oddelene, alebo ich označia. "Zmäkčili sme pôvodný návrh ministerstva jednak zo 48 hodín na 24 hodín, pretože je veľa potravín, ktoré majú krátku dobu spotreby a zároveň ich nemusia dávať na samostatné regály, ale nejako ich označiť,“ povedala Sabolová.
Ako doplnila, už dnes obchodníci ponúkajú tovar tesne pred uplynutím dátumu spotreby s nižšou cenou a špeciálne označené a kupujú ich ľudia, ktorí ich skonzumujú v daný deň.
Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona (Most-Híd), cieľom tohto nariadenia je ísť v prevencii o krok dopredu, keďže v súčasnosti sa zistenia kontrol týkajú práve predaja výrobkov po dátume spotreby. "Ak by sme nemali prípady predaja po dobe spotreby, nemuseli by sme prijímať tento zákon,“ uviedol Simon.