BRATISLAVA. Lekárne by mali mať možnosť dávať pacientom zľavy. Chce to presadiť ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH.
Väčšina koalície s týmto názorom súhlasí. Poslanci a ministerstvá sa však sporia o tom, či má zo zľavy získať aj poisťovňa, alebo len pacient.
Vládny návrh novely zákona o lieku navrhoval, aby tretinu zľavy získala poisťovňa. Tak by sa zľava prejavila aj vo verejných financiách, keďže by so zľavy dostali aj zdravotné poisťovne.
Poslanci v zdravotníckom výbore sa však rozhodli tento pomer zmeniť a odsúhlasili, aby celú zľavu získal pacient. Zahlasovali za to všetci prítomní poslanci, teda aj z koalície aj opozície. Zmenu navrhol Tibor Bastrnák z Mosta-Hídu.
„Chceme, aby z toho mal osoh najmä pacient, a nie poisťovne,“ povedal. Poslanec sa na zmene dohodol aj s rezortom zdravotníctva. Minister Uhliarik povedal, že je s návrhom uzrozumený.
Rezort financií je proti
Iný názor má ministerstvo financií. „Z pohľadu verejných financií zmenu vnímame ako problematickú,“ povedal hovorca Martin Jaroš. Konkrétnejší nebol s vysvetlením, že zákon má na starosti rezort zdravotníctva.
Príklad zmien
Liek stojí 12 eur, z ktorých 2 eurá je doplatok pacienta a 10 eur je úhrada poisťovne. Zľava na liek od lekárne má dosiahnuť 2 eurá.
1. Súčasný model pomerného rozdelenia zľavy:
- Celková cena lieku: 10 eur
- Úhrada pacienta: 1,66 eura
- Náklad verejných financií: 8,34 eura
2. Vládny návrh rozdelenia zľavy 67/33 percent
- Celková cena lieku: 10 eur
- Úhrada pacienta: 0,67 eura
- Náklad verejných financií: 9,33 eura
Schválený pozmeňovací návrh v zdravotníckom výbore (sto percent pacientovi)
- Celková cena lieku: 10 eur
- Úhrada pacienta: 0 eur
- Náklad verejných financií: 10 eur
Zmena by mohla mať okrem toho dosah na ceny liekov, myslí si zdravotná poisťovňa Union. Na lieky ide ročne vyše miliardy eur z verejných zdrojov.
Union tvrdí, že farmaceutické firmy nebudú medzi sebou súťažiť v kategorizácii liekov o najnižšiu cenu. Budú sa spoliehať, že doplatok znížia zľavou v lekárni.
„Je tu riziko, že to povedie k vyšším regulovaným cenám liekov v kategorizácii, vyšším úhradám zdravotných poisťovní a vyššej spotrebe liekov v teréne,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností odmieta, že by zmena mala na ich podnikanie nejaký vplyv.
Aj investičná spoločnosť Penta, ktorá je akcionárom poisťovne Dôvera aj siete lekární Dr. Max, návrh kritizuje. Správnym riešením je podľa hovorcu Martina Danka rozloženie zľavy.
„Prináša šetrenie pre pacienta a aj pre zdravotnícky systém tým, že šetrí výdavky na lieky na úkor lekárnických marží.“
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa návrhu zmien odmietla vyjadriť.
Poslanci menia názor
Aj napriek tomu, že zmenu odsúhlasili poslanci jednohlasne, už pripravujú zmeny. Poslanec SDKÚ Viliam Novotný chce predložiť pozmeňujúci návrh, ktorým chce dať opäť časť zľavy poisťovniam.
„Sto percent pre pacienta nie je dobré riešenie. Podporil som ho, lebo chcem, aby sa zaviedol vernostný systém.“
Novotného návrh by Bastrnák nepodporil. Zahlasovať by zaň naopak mohol poslanec SaS Peter Kalist. Ten podporil aj Bastrnáka. „Nemám problém ani s jedným návrhom,“ povedal.
Kým v koalícii sa debatuje, ako povoliť zľavový systém, časť lekárnikov a politická opozícia odmietajú samotnú možnosť hýbať s cenou.
„Výsledkom vernostných systémov nebude znižovanie doplatkov za lieky, ale maximalizácia zisku súkromných spoločností, zatváranie lekární na miestach pre siete nezaujímavých, napríklad na vidieku, a zvyšovanie spotreby liekov,“ povedal Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory.
Vernostné systémy by priniesli pacientov najmä sieťam lekární, ktoré by si mohli dovoliť vyššie zľavy ako jednotlivé menšie lekárne.
Exminister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru tiež podporil Bastrnákovú zmenu. Za zákon ako celok však nezahlasuje. Odmieta totiž vernostný systém ako taký.