BRATISLAVA. Žiaci si budú môcť pospať o hodinu dlhšie, ak riaditeľ školy posunie začiatok vyučovania na deviatu hodinu. Zmenu priniesla nová vyhláška, ktorá od septembra upravuje vyučovanie na základných školách.
Doteraz bol začiatok vyučovania stanovený na ôsmu hodinu. Po novom vedenie školy môže určiť, kedy sa škola začne.
„Teraz si ho bude môcť určiť v intervale od 7.00 do 9.00,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. Čas prerokuje pedagogická rada a podľa Žiakovej by sa mal brať ohľad na „miestne podmienky, potreby žiakov a rodičov“.
Ministerstvo chcelo vyjsť v ústrety najmä deťom vo veľkých mestách. Niektoré z nich nestíhajú školu pre dopravné zápchy, prípadne preto, že bývajú ďaleko od školskej budovy.
Stredné školy možnosť nevyužívajú
Možnosť posunúť začiatok vyučovacích hodín mali doteraz stredné školy. Väčšinou ju nevyužívali a prvá hodina bolo okolo ôsmej.
„Vzhľadom na počet hodín, ktoré študenti majú, je dosť problém upraviť rozvrh tak, aby končili aspoň o trištvrte na tri. Keby sa to posunulo o hodinu, končili by veľmi neskoro,“ hovorí učiteľka Judita Šujanská z gymnázia v Považskej Bystrici.
Problém v regiónoch je aj s rušením spojov, podvečer sa študenti nemajú ako dopraviť z mesta do dedín.
Malé prestávky si tiež určia sami
Riaditelia základných škôl si podľa Žiakovej budú môcť určiť aj dĺžku malých prestávok. „Umožní sa tým využívať rôzne vyučovacie metódy a formy vzdelávania,“ dodala Žiaková.
Čo sa týka veľkej prestávky, ministerstvo ju odporúča tráviť vonku, na čerstvom vzduchu – napríklad na školskom dvore.
Ministerstvo v novej vyhláške upravuje aj počet žiakov so zdravotným znevýhodnením. Doteraz sa presne predpisovalo, koľko ich môže byť. Od septembra ich počet určí riaditeľ.
Po prvom polroku výpis
Na konci prvého polroka deti nedostanú vysvedčenie, ale výpis slovného hodnotenia alebo známok. Vysvedčenie budú učitelia rozdávať až na konci školského roka. Budú v ňom aj výsledky za prvý polrok.
Vysvedčenie v elektronickej podobe bude vytlačené na špeciálnom papieri so štátnym znakom a ochrannými prvkami. Bude rovnocenné s vysvedčením v tlačenej podobe.
Mnohých žiakov čaká aj povinná angličtina, ktorú zaviedol minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Platí, že deti na prvom stupni, ktoré si ako prvý cudzí jazyk nevybrali angličtinu, môžu pokračovať v jeho výučbe.
Ostatní si musia zvoliť angličtinu. Ministerstvo školstva odporúča začať s jej výučbou od tretieho ročníka a venovať jej tri hodiny týždenne.
S latinskými názvami
Triedy gymnázií s osemročnými vzdelávacími programom bude možné opäť označovať latinskými názvami. Teda kvarta, kvinta, sexta a tak ďalej.
Zoznam predmetov maturitnej skúšky sa rozširuje o predmet umenie a kultúra a rómsky jazyk a literatúra.
Pribudnú aj dva typy stredných odborných škôl. „Sú nimi stredná odborná škola informačných technológií a technická akadémia,“ dodala Žiaková.
Vyučovanie na stredných školách sa podľa pokynov ministerstva má začať najskôr o siedmej ráno a končiť najneskôr o ôsmej večer.
Materské školy
Dôraz na pobyty vonku a aktivity, ktoré majú smerovať k prevencii obezity.
Rozvíjanie predčitateľskej gramotnosti.
Digitálne vzdelávanie.
Zintenzívnenie poradenskej a osvetovej činnosti učiteľov a zamestnancov materských škôl pre rodičov rómskych detí.
Intenzívnejšia spolupráca s psychológmi, špeciálnymi pedagógmi a logopédmi pri výučbe detí s odloženou školskou dochádzkou a zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Základné školy
Riaditeľ určí začiatok vyučovania od 7.00 do 9.00.
Žiaci na prvom stupni, ktorí si zvolili iný jazyk ako angličtinu, v ňom pokračujú.
Ostatní majú angličtinu, odporúča sa od 3. ročníka, a to najmenej tri hodiny týždenne.
Dĺžku malých prestávok si určí škola.
Vysvedčenie na konci polroku nebude, iba výpis známok.
Športové triedy majú zvýšený počet hodín športovej výchovy. Na prvom stupni o 12, na druhom o 15.
Stredné školy
Žiakom stredných odborných škôl a konzervatórií sa umožňuje naďalej konať maturitu z cudzieho jazyka na úrovni B1 a B2, študentom gymnázií na úrovni B2.
Zoznam predmetov maturitnej skúšky sa dopĺňa o predmet umenie a kultúra a rómsky jazyk a literatúra.
Upravuje sa možnosť získania výučného listu v niektorých odboroch, a to tak, že ho môžu dostať po absolvovaní 1400 hodín praktického vyučovania, z ktorých 1200 hodín tvorí odborná prax.