BRATISLAVA.
Hotely a reštaurácie totiž musia odvádzať ochranným zväzom poplatky za každý televízny a rozhlasový prijímač na každej jednej hotelovej izbe i v reštaurácii bez ohľadu na to, či je obsadená, ako aj za hudbu počas konferencie alebo firemného podujatia.
"Oprávnenie na ich vyberanie a následné prerozdelenie udeľuje Ministerstvo kultúry SR. Neurčuje však, v akej výške si autorské odmeny správca stanoví, ani ako má celá organizácia platenia vyzerať," uvádza sa v stanovisku ZHR.
Sadzbu poplatkov si tak ochranné zväzy stanovujú samé, pričom mnohokrát musia hotely a reštaurácie platiť viacerým zväzom súčasne. Na Slovensku totiž v súčasnosti pôsobí Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA), Slovgram, Ochranné združenie interpretov Slovenska (OZIS) ako aj LITA. "Problém spočíva v tom, že správcov sa môže teoreticky objaviť hocikoľko a že ich sadzobníky sú vytvorené podľa ich vlastných predstáv," kritizujú ZHR.
Zväz hotelov a reštaurácií nesúhlasí predovšetkým s povinnosťou platiť za takzvaný verejný prenos aj za izby, v ktorých sa síce nachádza rádio alebo televízor, no sú neobsadené. Pri kritike sa opierajú o rozsudok Európskeho súdneho dvora v spore španielskej hotelovej siete Raffaell Hotels s tamojším kolektívnym správcom SGAE, podľa ktorého verejný prenos nemôže existovať v izbách, ktoré sú neobsadené.
"V dnešnej situácii je už päťdesiatpercentná obsadenosť hotela veľmi dobré číslo a pre mnohých nedosiahnuteľné. Nuž predsa nie je možné platiť za verejný prenos, ktorý vo všetkých neobsadených, prázdnych izbách vlastne vôbec nenastal," uviedol člen Predstavenstva ZHR Ivan Banič.
Rovnako hotely a reštaurácie nesúhlasia s platením autorských odmien v konferenčných priestoroch a reštauráciách podľa ich kapacity a nie podľa skutočnej návštevnosti. "O takéto bezdôvodné obohacovanie sa snažia kolektívni správcovia nielen pri podujatiach, na ktoré hotel či reštaurácia predávajú vstupenky, ale aj pri bezplatných animačných sprievodných programoch hotelov," dodáva zväz vo vyjadrení.