Sporitelia sa budú opäť rozhodovať, v ktorom fonde v II. pilieri si chcú sporiť. Garancie majú zostať len v jednom z nich. Opozícia preto chystá podanie na Ústavný súd.
BRATISLAVA. Keď nastúpila Radičovej vláda, ako jednu z priorít si určila odstránenie deformácií z II. piliera, ktoré tam zaviedla Ficova vláda. Bolo to zavedenie garancií do systému a porovnávanie výnosov vo všetkých troch fondoch za krátke šesťmesačné obdobie.
Hlavné termíny
Zákon začne platiť od 1. novembra 2011, ale niektoré zmeny až od apríla 2012. Sporitelia budú môcť od apríla napríklad sporiť v dvoch fondoch, no jeden musí byť konzervatívny. Od apríla vznikne aj indexový fond. DSS rozpošlú klientom do 15. januára list s návratkou a informáciou, že v dvoch fondoch sa garancie rušia a môžu prestúpiť do garantovaného dlhopisového fondu.
Dôchodkové spoločnosti (DSS) to donútilo vypredať z fondov takmer všetky akcie, ktoré tam ešte boli. Sporitelia tak nemohli profitovať z ich ďalšieho rastu.
Záruky sa obmedzia
Návrh, ktorý pripravil minister práce Jozef Mihál, nakoniec rátal s tým, že garancie zostanú v dlhopisovom fonde. Koaliční poslanci aj túto zmenu pretlačili cez parlament, keď podporili novelu zákona o II. pilieri.
Smer s rušením garancií nesúhlasí a chystá podanie na Ústavný súd.
Zamerané na akcie
Minister práce Jozef Mihál sa viackrát vyjadril, že zmeny, ktoré pripravili, vytvárajú priestor na vyššie výnosy. Správcom totiž uvoľnia ruky aj na investície do akcií.
Dotlačiť ich do toho má aj návrh poslanca SDKÚ Ľudovíta Kaníka, ktorý presadil, že v rastovom fonde má byť v akciách, prípadne v podielových fondoch nehnuteľností alebo v drahých kovoch aspoň pätina hodnoty majetku akciového fondu. „Dôchodkové spoločnosti príliš spohodlneli,“ povedal Kaník.
DSS s tým nesúhlasia. „Zákon má riziko limitovať, nie predpisovať,“ povedal šéf asociácie DSS Peter Socha.
Poslanci v stredu schválili aj pozmeňovací návrh poslanca KDH Júliusa Brocku, ktorý skracuje povinnú lehotu sporenia z 15 na pôvodných 10 rokov. Novela čaká ešte na podpis prezidenta.
O tom, čo garantujú a aké bezpečné sú dlhopisy, práve podávajú informácie pri prvej priehradke v Société Generale, BNP Paribas, eventuálne Crédit Agricole.
Čítajte stĺpček Petra Schutza >>
Hlavné zmeny v II. pilieri
Konzervatívny fond
sa premenuje na dlhopisový
zostanú v ňom garancie,
nebudú v ňom akcie,
poplatok za správu zostane 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku,
výnosový poplatok sa zníži z terajších 5,6 % na nulu,
lehota na porovnávanie výnosov sa zvýši zo 6 mesiacov na 5 rokov.
Vyvážený fond
sa premenuje na zmiešaný
môžu byť v ňom aj akcie,
garancie sa zrušia,
poplatok za správu zostane 0,3 % ročne,
výnosový poplatok zostane vo výške 5,6 %,
zruší sa lehota na porovnávanie výnosov, DSS si určia benchmarky (napríklad indexy pre porovnávanie výnosov).
Rastový fond
sa premenuje na akciový
majú byť v ňom aj akcie,
garancie sa zrušia,
poplatok za správu zostane 0,3 % ročne,
výnosový poplatok zostane 5,6 %,
zruší sa lehota na porovnávanie výnosov.
Vznikne nový indexový fond
pasívne riadený fond bude kopírovať vývoj akciových indexov,
bude bez garancií,
poplatok za správu bude vo výške 0,2 % ročne,
výnosový poplatok: žiadny.
Sporitelia budú môcť od apríla 2012 rozložiť penzijné úspory medzi dva fondy v rámci jednej DSS za podmienky, že jeden z fondov bude konzervatívny fond.
Povinná lehota sporenia sa zníži z 15 na 10 rokov.
Vstup do II. piliera
Mladí ľudia, ktorí sa stanú prvýkrát dôchodkovo poistenými osobami, budú mať od apríla 2012 šesť mesiacov na uzatvorenie zmluvy s jednou z DSS. Vstup do systému bude opäť automatický.
Mladí však budú mať dva roky na rozhodnutie, či chcú v II. pilieri zostať.