BRATISLAVA. Po pondelkových výpredajoch na európskych akciových trhoch získali počas včerajšieho obchodovania európske akcie väčšiu časť svojich strát späť. Paneurópsky index EuroStoxx 50 si pripísal 2,11 %.
Volatilita na akciových trhoch je však aj naďalej veľká, už vo večerných hodinách sa opäť vrátila na trhy mierna nervozita, ktorá poslala širší americký index S&P 500 do miernej straty 0,17 %, a v červenom sa začalo aj dnešné európske obchodovanie.
Aj naďalej vidíme pre akcie čo sa týka ďalšieho vývoja riziká predovšetkým nadol, najmä keď včerajšie obchodovanie prinieslo predovšetkým negatívne správy. Agentúra S&P znížila Taliansku rating z A+ na A s negatívnym výhľadom.
Výnosy z talianskych dlhopisov, ktoré sa už niekoľko týždňov snaží nadol tlačiť ECB, síce reagovali len vlažne, keď pri desaťročných splatnostiach vzrástli o 12 percentuálnych bodov na 5,7 %.
Lepší obraz ohľadom dôvery investorov voči talianskemu dlhu ale poskytuje trh s CDS kontraktmi na poistenie voči platbyneschopnosti krajiny, na ktorom ECB nemá mandát zasahovať, tie počas včerajšieho obchodovania posunuli nahor historické maximá.
Globálne ekonomické spomalenie včera potvrdil aj Medzinárodný menový fond. Ten zverejnil svoj kvartálny výhľad pre svetovú ekonomiku, v ktorom znížil výhľad jej rastu pre rok 20111 z 4,3 % na 4,0 % a pre rok 2012 z 4,5 % taktiež na 4,0 %.
Výrazných revízií nadol sa dočkali predovšetkým popredné západné ekonomiky, USA z 2,5 % na 1,5 %, resp. 2,8 % na 1,8 %, Eurozóna z 2,0 % na 1,6 %, resp. z 1,7 % na 1,1 %. Fond navyše upozornil, že riziká pre ďalšie spomalenie rastú, čo znamená, že v decembrovom odhade sa môžeme dočkať ďalších revízií smerom nadol.
Stagnácia pokračuje
Včerajšie nové ekonomické dáta nijako neprekvapili, ani nesklamali, a ich dopad na obchodovanie bol minimálny. Nemecký ZEW index ekonomickej dôvery klesol na najnižšiu úroveň od decembra 2008 -43,3b. (oč. -44,3b.) a prvé augustové americké dáta z trhu s bývaním ukázali pokračujúcu stagnáciu blízko historických miním.
Anualizované začaté stavby domov klesli na 571 tis. (oč. 590 tis.) a anulaizované vydané stavebné povolenia vzrástli na 620 tis. (oč. 600 tis.). Hoci boli nové dáta v súlade s očakávaniami, aj naďalej sú slabé a potvrdzujú ekonomické spomalenie.
Na devízových trhoch trval pokoj na švajčiarskom franku, o ktorý sa postaralo vyhlásenie švajčiarskej centrálnej banky SNB, že hodlá držať kurz franku voči euru nad úrovňou 1,20 franku za euro, len dva týždne.
Po včera zverejnenom nečakanom medzimesačnom prepade švajčiarskych exportov v auguste o 7 %, čo bolo najviac od decembra 2008, za ktorým v nemalej miere stálo aj posilnenie švajčiarskej meny, sa objavili špekulácie, že centrálna banka je pripravená posunúť spodnú hranicu na úroveň 1,25.
Frank sa prepadol z úrovní okolo 1,2050 až dokonca k úrovniam 1,2300, dnes ráno o 9:30 sa obchodoval za 1,2229 franku za euro.
Tieto špekulácie však považujeme za neopodstatnené, nakoľko pochybujeme, že SNB hodlá konať na základe jedného čísla a vôbec si nepočká na dopady svojej poslednej intervencie. Naopak očakávame, že frank sa vráti k úrovniam tesne nad 1,20.
Operácia Twist
Hlavnou udalosťou dnešného obchodovania bude zasadnutie americkej centrálnej banky FED (20:15), od ktorého sa očakáva ohlásenie tzv. „operácie twist“. Tá spočíva v zmene štruktúry štátnych dlhopisov v jeho súvahe smerom k dlhodobým splatnostiam s cieľom stlačiť dlhodobé sadzby ešte viac nadol.
Ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania vzhľadom na vysokú infláciu v krajine a mimoriadne nízke výnosy zo štátnych dlhopisov v súčasnosti podľa nášho názoru nehrozí, v strednodobom horizonte s ústupom inflácie však očakávame, že k nemu FED bude nútený pristúpiť.
Okrem operácie twist však nevylučujeme (hoci to považujeme za menej pravdepodobné), že FED dnes príde aj s ďalšou „soft“ verziou uvoľňovania svojej politiky, ktorou je zrušenie, prípadne zníženie 0,25 percentného úroku na rezervy, ktoré u neho držia komerčné banky, s cieľom vyhnať ich z rezervného účtu do ekonomiky.
Predovšetkým zníženie rezerv by bolo podľa nášho názoru vnímané ako mierne prekvapenie, ktoré by mohlo dostať dolár pod tlak, a naopak podoprieť sentiment na akciových trhoch. Naopak, pokiaľ by FED nečakane k žiadnemu uvoľneniu nepristúpil, tak sa tlak na akcie môže vystupňovať.
Dnes bude zverejnený aj protokol zo septembrového zasadnutia Bank of England (10:30). Na augustovom stretnutí sa diskutovalo aj ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie, sme toho názoru, že v podobnom duchu sa bude niesť aj septembrový protokol. Sledovať sa bude predovšetkým to, či sa niekto z členov pripojil k Adamovi Posenovi a vyslovil za ďalšie uvoľňovanie.
Pokiaľ áno, tak by to bola pre libru negatívna správa. Z nových ekonomických dát prinesie dnešok len augustové anualizované predaje domov na americkom sekundárnom trhu (16:00), od ktorých sa čaká mierny rast zo 4,67 mil. na 4,76 mil.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers