Agentúrnu správu sme o 19:23 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Mestá a obce dostanú na budúci rok o 240 miliónov eur menej, ak poslanci podporia zmenu ich financovania. Nový model schválila vláda.
Samospráva má po novom dostať podiel z mixu daní a nie len z jednej ako dnes. Zmena má platiť od budúceho roka, príjmy miest a obcí by sa tak medziročne zvýšili o tri percentá.
Rast bude pomalšíAk by sa systém nezmenil, výnos samospráv z podielových daní by na budúci rok medziročne vzrástol takmer o 19 percent.
Zmena príjmov
Dnes dostávajú 93 % z dane z príjmov fyzických osôb. Od budúceho roka by mali dostávať 12,97 % podiel z mixu daní (z dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní). Príjmy by im tak mali vzrásť o 3 percentá. Ak by sa model financovania nezmenil, dostala by samospráva na budúci rok medziročne o 18,6 percenta viac, odhadol rezort financií. Samosprávy po zmene financovania dostanú o 240 miliónov eur menej.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zmenu obhajuje potrebou šetriť. Mix daní bude podľa neho aj stabilnejší ako peniaze z jednej dane.
„Nárast ich príjmov bude pomalší, ako keby sme systém nemenili, ale bude to spravodlivé a dobré riešenie,“ povedal. Dnes rastú príjmy samosprávy rýchlejšie ako verejnej správy, čo je podľa Mikloša neudržateľné a neodôvodnené.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa aj napriek vyšším odhadovaným budúcoročným príjmom búri a chce zachovať dnešný stav.
Ak sa financovanie zmení, obce budú zvažovať, čo škrtnú z plánov, tvrdí predseda sekcie verejnej správy ZMOSu a primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak.
Menej peňazí môže ísť podľa neho na šport či kultúru, ale obce budú musieť šetriť aj na osvetlení či sociálnych službách. Priestor je aj v zvyšovaní daní z nehnuteľností.
Viac z cigarietVýpadky vo verejných financiách majú vykryť nielen samosprávy, ale aj fajčiari. Vláda odobrila návrh, aby sa spotrebné dane z cigariet zvýšili skôr, ako nám to prikazuje Európska únia.
Budú sa zvyšovať dvakrát, a to začiatkom roku 2012 a potom od roku 2013. Na zvyšovaní spotrebnej dane z alkoholu sa koalícia zatiaľ nedohodla.
Do rozpočtu pôjdu peniaze aj z bankovej dane, malo by ísť asi o 40 miliónov eur. Banky by mali platiť 0,2 percenta z časti svojich pasív.
Tieto financie však štát nebude využívať, budú na krytie prípadných strát bánk. Slovenská banková asociácia varuje, že to môže narušiť stabilitu sektora. Výška sadzby je podľa nich jedna z najvyšších v únii.