BRATISLAVA. Minister hospodárstva Juraj Miškov lákal počas svojej pracovnej cesty v Nemecku japonských investorov.
“Keď si uvedomíme, že Japonsko je jedna z technologicky najvyspelejších a najsofistikovanejších krajín na svete, ktorá si stále udržuje pozíciu jednej z najsilnejších svetových ekonomík, je pre Slovensko kľúčové ešte viac zlepšiť ekonomické vzťahy s Japonskom,“ povedal minister Miškov.
“Osobitnú pozornosť budú mať projekty, ktoré so sebou prinesú inovácie alebo budú obsahovať aj prvok výskumu. V týchto prípadoch budeme ochotní vytvoriť osobitné podmienky a realizovať pilotné projekty,“ dodal šéf Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Róbert Šimončič, ktorý v Nemecku sprevádza slovenského ministra.
Predstavitelia japonských spoločností sa na investičnom seminári v Düsseldorfe informovali o súčasnej politickej situácii na Slovensku, o otázkach stability eura a o jeho perspektíve, zaujímal ich aj daňový a odvodový systém.
"Minister Miškov spolu s generálnym riaditeľom SARIO ubezpečili japonských podnikateľov, že situácia na Slovensku je stabilná a euro zostáva jednou z našich veľkých devíz," informovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.
Miškov sa stretol s predstaviteľmi spoločnosti Panasonic Electronic Devices Europe, ktorá sídli v Nemecku. "Rozhovory sa týkali investície spoločnosti zrealizovanej v Trstenej a v Starej Ľubovni a jej budúcnosti. Riaditeľ Panasonicu Toshiaki Nishi vyjadril maximálnu spokojnosť s investíciou na Slovensku," uviedol rezort hospodárstva.
“Slovensko má presne to, čo je pre nás a našu spoločnosť prioritou. Kvalitnú pracovnú silu, ktorá spĺňa všetky zásadné priority ako precíznosť, zodpovednosť, pracovitosť. Slováci a Japonci sú si veľmi podobní,“ povedal na stretnutí Nishi.
Panasonic má na Slovensku dva výrobné závody. Jeden v Trstenej, ktorý zamestnáva 900 ľudí a pobočku v Starej Ľubovni, kde je ďalších 400 pracovných miest. Všetkých 1300 miest obsadila spoločnosť Panasonic slovenskými zamestnancami.