BRATISLAVA.
Ide o rekordné nízky percentuálny pomer subvencií na celkových príjmoch, čo je dôsledkom vysokých cien poľnohospodárskych komodít. Vlády štátov OECD v minulom roku na podporu poľnohospodárstva prispeli celkovou sumou 172 mld. eur.
Miera podpory je pritom v jednotlivých krajinách veľmi odlišná. Štátne subvencie v Nórsku tvoria až 60 % príjmov poľnohospodárov. Veľký podiel na príjmoch subvencie predstavujú aj vo Švajčiarsku (56 %), Japonsku (49 %), na Islande (48 %) a v Južnej Kórei (47 %). Iba 1 % z celkových príjmov poľnohospodárov tvorí štátna podpora na Novom Zélande.
Malý podiel na príjmoch tvoria subvencie aj v Austrálii (3 %), v Čile (4 %), USA (9 %), Izraeli a Mexiku (zhodne 12 %) a v Kanade (16 %). V Európskej únii vládne subvencie tvoria 22 % príjmov agrosektora, čo znamená, že štátna podpora je väčšia, ako je priemer OECD.
Organizácia vo svojej tohtoročnej správe prvýkrát informuje aj o situácii v nových trhových ekonomikách, ktoré sú kľúčovými hráčmi na svetových trhoch s poľnohospodárskymi komoditami. Konštatuje pritom, že Brazília, Južná Afrika a Ukrajina podporujú agrosektor menej, ako je priemer OECD. Podpora v Číne sa blíži k priemeru OECD a Rusko svojich poľnohospodárov teraz podporuje viac, ako je priemer OECD.