WASHINGTON. Uviedol to dnes vo svojej polročnej správe o vývoji na finančných trhoch Medzinárodný menový fond (MMF).
Podľa MMF sa riziká pre banky a finančné trhy v posledných mesiacoch zvýšili. Dlhová kríza v Európe zasahuje bankový systém na kontinente do takej miery, že banky môžu začať obmedzovať poskytovanie úverov, čo by mohlo ohroziť ďalší rast európskej ekonomiky.
Medzitým rastú obavy, či sa americkým zákonodarcom podarí dosiahnuť politický konsenzus, ktorý je nevyhnutný na zníženie rozpočtového deficitu. Práve rastúci deficit bol dôvodom, pre ktorý ratingová agentúra Standard & Poor's na začiatku augusta znížila dlhodobý rating USA. Európski lídri musia preto podľa MMF čo najrýchlejšie začať uplatňovať dohodu z 21. júla, ktorá zvyšuje právomoci Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a USA a Japonsko zasa urobiť potrebné kroky na zníženie vysokých rozpočtových deficitov.
"Riziká sú vyššie než predtým a čas potrebný na riešenie problémov, ktoré ohrozujú svetový finančný systém a oživenie ekonomiky, rýchlo uteká," uviedol fond v správe Global Financial Stability.
MMF dnes dodal, že veľké európske banky, ktoré vlastnia vysoký podiel gréckych vládnych dlhopisov, ako aj dlhopisov iných problematických krajín eurozóny, by mali zvýšiť svoje kapitálové rezervy. To by ich malo ochrániť v prípade, že dlhopisy stratia veľkú časť zo svojej hodnoty, alebo ak Grécko oznámi platobnú neschopnosť. Kapitál by mali získať najmä na súkromných trhoch, no ak by sa tak nestalo, na pomoc by mali prísť vlády.
V USA by zasa Kongres mal prijať kroky na zlepšenie finančnej situácie amerických domácností, dodal MMF vo svojej správe. Jednou z možností je zníženie dlhu tých Američanov, ktorí bankám dlhujú na hypotékach viac než je hodnota ich nehnuteľností. Zníženie dlhovej záťaže by podporilo výdavky spotrebiteľov a s nimi aj rast ekonomiky.
Informovala o tom agentúra AP.