Agentúrnu správu sme o 19:41nahradili autorským článkom.
Agentúra Standard & Poor's zhoršila talianskej UniCredit Bank výhľad. Matke našej VÚB rating.
BRATISLAVA. Po utorňajšom znížení úverovej bonity Talianska prehodnotila agentúra Standard & Poor's rating siedmim talianskym bankám a ôsmim zhoršila výhľad.
Banke Intesa Sanpaolo, matke VÚB banky na Slovensku, zhoršila podľa jej stránky agentúra dlhodobý úverový rating, a to z A+ na A.
Talianskej matke našej UniCredit Bank ratingová agentúra zhoršila výhľad zo stabilného na negatívny. Zmeny môžu súvisieť s tým, že talianske banky vlastnia veľkú časť talianskeho dlhu.
Oddelené matky a dcéry
„Slovenskú UniCredit Bank zhoršenie výhľadu ratingu jej matky nijako neovplyvňuje. Banka má pridelený vlastný rating u ratingovej agentúry Moody's,“ povedala Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa tejto banky.
Nižší rating
Mediobanca, Intesa Sanpaolo, Findomestic Banca, Banca IMI, Banca Nazionale del Lavoro, Banca Infrastrutture Innovazione e Sviluppo, Cassa di Risparmio in Bologna.
Rating od Moody's má aj VÚB. Pýši sa tým, že je na slovenskom trhu najlepší a dobrý je aj jeho výhľad. Najlepší rating spomedzi materských bánk, ktoré tu majú zastúpenie, má od Moody's aj Intesa Sanpaolo, povedala hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Problémy našim bankám nespôsobí rozhodnutie Standard & Poor's ani podľa Národnej banky Slovenska (NBS).
„Zníženie ratingu či výhľadu nemá významný priamy ani nepriamy dosah na slovenské banky. Sú dcérskymi spoločnosťami, ktoré pôsobia u nás ako samostatné právne subjekty,“ tvrdí Petra Pauerová, hovorkyňa NBS.
Cestičky sa nájdu
Nezávislí analytici s tým v zásade súhlasia. Isté vplyvy zmien v Taliansku na slovenské banky v prípade vážnejších problémov matiek však nevylučujú.
Zníženie ratingov či výhľadov spôsobuje, že si banky drahšie požičiavajú. To zhoršuje ich kapitálovú primeranosť, vraví Markéta Šichtařová z NextFinance.
Odčerpávanie kapitálu od dcér je síce zakázané, no cestičky, ako to obísť, sa však nájdu, dodáva. Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied nevylučuje možnosť, že si materské banky pri problémoch odlejú viac peňazí z dividend dcér.
Šichtařová tvrdí, že v prípade veľkých problémov bánk sa skôr môže prejaviť celokoncernová stratégia. Napríklad tak, že materské banky, ale aj ich dcéry, budú musieť pri poskytovaní úverov postupovať opatrnejšie.