BRATISLAVA.
Vo vyjadrení pre internetový portál DSL.sk totiž bývalý predseda TÚ SR a súčasný riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Branislav Máčaj uviedol, že úrad výmenou frekvencií v pásme 800 megaherzov (MHz), ktoré spoločnosť Towercom využíva na prevádzku prvého mutiplexu, hrubým spôsobom porušil zákon o digitálnom vysielaní.
Podľa Máčaja mal TÚ SR na nové frekvencie, ktoré na výmenu Towercomu ponúkol a predĺžil mu platnosť na ich využívanie do roku 2021, vypísať výberové konanie.
Hovorca TÚ SR Roman Vavro však tvrdí, že v tomto prípade išlo iba o zmenu a nie o udelenie nového povolenia. Úrad preto v takom prípade nemusí vypísať výberové konanie.
"TÚ SR nevydal nové povolenia, ale na základe odôvodnenej žiadosti držiteľa povolenia zmenil existujúce povolenia," informoval Vavro s tým, že takýto postup mu umožňuje zákon o elektronických komunikáciách. Nové frekvencie, ktoré Towercom získal, majú navyše podľa Vavra podstatne nižšiu trhovú cenu ako tie, ktoré úrad získal späť.
Máčaj v kritike taktiež uviedol, že TÚ SR v podstate udelil spoločnosti Towercom nový multiplex bez výberového konania, a to až do roku 2021 pre všetky frekvenčné vyhradenia na Slovensku, čím mal flagrantne porušiť zákon.
"Frekvencie, ktoré úrad pridelil, sú frekvenciami, ktoré mali byť použité pre ďalšie multiplexy, s ktorými sa počíta po ukončení analógového vysielania a ktoré mali byť ponúknuté vo výberovom konaní prípadným záujemcom - možným konkurentom spoločnosti Towercom," kritizoval Máčaj.
Telekomunikačný úrad však tvrdí, že v tomto prípade Towercom nezískal nový multiplex, keďže má naďalej tri a v prípade prvého multiplexu nemal a naďalej nemá frekvenciu pre územie Nitry. Úrad navyše podľa Vavra s frekvenciami, ktoré firme pridelil, v najbližšom čase nepočítal pri prideľovaní vo výberových konaniach.
"TÚ SR počíta s inými frekvenciami a na základe prejaveného záujmu v súčasnosti pripravuje výberové konanie na ďalší celoplošný multiplex," doplnil Vavro.
Telekomunikačný úrad získal frekvencie v pásme 800 MHz (tzv. digitálnu dividendu) od spoločnosti Towercom výmenou za frekvencie od K35 po K57 a zároveň spoločnosti predĺžil platnosť povolení na ich využívanie do konca mája 2021. Pôvodne mohla totiž firma toto spektrum využívať len do mája 2015.
Towercom za šesťročné predĺženie zaplatil 63 tis. eur. TÚ SR určil cenu za jeden rok za 8 MHz pokrytia územia frekvenčného vyhradenia s prirodzeným presahom pokrytia územia.