BRATISLAVA. Včerajšie zasadnutie americkej centrálnej banky FED, na ktoré obchodníci po celom svete upierali zrak, obchodníkov neprekvapilo a podľa očakávania došlo k ohláseniu operácie twist.
V rámci nej bude FED predávať dlhopisy s krátkodobou splatnosťou a za utržené peniaze nakúpi dlhopisy s dlhodobou splatnosťou.
Objem tejto operácie, ktorá bude trvať do júla 2012 by mal dosiahnuť 400 mld. dolárov v priebehu.
Dlhopisové trhy na tento krok reagovali okamžite, výnosy z krátkodobých amerických dlhopisov vzrástli, naopak pri dlhodobých splatnostiach klesli.
Sme však toho názoru, že vzhľadom na už aj tak extrémne nízke dlhodobé úrokové sadzby (sadzby na tridsaťročné hypotéky sú v súčasnosti na historických minimách), tento krok americkú ekonomiku zo súčasnej mizérie nevytiahne.
Zároveň si nemyslíme, že operácia twist dokáže dlhodobejšie podoprieť finančné trhy, keďže žiadne nové doláre do finančného systému nenaleje, o ďalší výrazný rast na trhoch sa môže postarať až kvantitatívne uvoľňovanie.
V súčasnosti pri extrémne nízkom dlhodobom úročení a vysokej inflácii ho síce nepovažujeme za pravdepodobné, zo strednodobého hľadiska však očakávame, že FED bude k nemu nútený pristúpiť.
Čakalo sa viac Viacerí obchodníci čakali od FEDu ráznejšie kroky, tie však neprišli, a po zasadnutí sa akcie dostali pod tlak. Širší americký index S&P 500 včera klesol o 2,64 % a hlboko v červených číslach otvorili dnes aj európske akcie.
Na averzii k riziku pridali okrem FEDu aj včerajšie zníženia ratingov pre viaceré banky, ktoré naďalej živia obavy o ich finančné zdravie.
Po znížení ratingu na Taliansko znížila agentúra S&P rating aj na 15 jeho bánk a Moody's znížilo v USA rating na ti zo štyroch popredných retailových bánk – Citigroup, Bank of America a Wells Fargo.
Na devízových trhoch ťažil zo včerajšieho rozhodnutia FEDu pristúpiť len k jemnému uvoľneniu politiky americký dolár, ten sa na páre s eurom dnes ráno o 10:00 obchoduje na úrovni 1,3524 dolára za euro.
Naopak, pôdu pod nohami stratila britská libra, keď včera zverejnený protokol k septembrovému zasadnutiu Bank of England ukázal, že britská centrálna banka hodlá zájsť ďalej ako FED.
Hoci neho za obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania hlasoval len jeden člen Výboru pre monetárnu politiku, väčšina jeho predstaviteľov vidí v dôsledku slabého ekonomického vývoja ustupujúcich inflačných tlakov priestor k takémuto kroku.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full SPX chart at Wikinvest
Pumpovanie libier do ekonomiky? Niektorí členovia podľa protokolu dokonca vidia priestor na obnovenie programu už na najbližšom stretnutí pokiaľ bude slabý ekonomický vývoj pokračovať.
Banka tak vyslala jasný signál, že ďalšej britskej vlny kvantitatívneho uvoľňovania sa pravdepodobne dočkáme ešte v tomto roku, libra sa dnes ráno o 10:00 na páre s dolárom obchoduje za 1,5455 a libry za dolár na páre s eurom za 0,8748 eura za libru a keďže Bank of England je v súčasnosti jedinou poprednou centrálnou bankou otvorene hovoriacou o kvantitatívnom uvoľňovaní, očakávame, že predajný tlak na libru bude pokračovať.
V úvode dnešného obchodovania ešte viac doľahli na averziu k riziku slabé čísla z eurozóny. Septembrový predbežný PMI index výrobnej dôvery ukázal ešte hlbšiu kontrakciu európskeho výrobného sektora, keď klesol zo 49b. na 48,4b. (oč. 48,6b.), čo je najnižšia úroveň za posledné dva roky a mimoriadne negatívne prekvapil predovšetkým PMI index v sektore služieb, ktorý sa podobne po prvý krát po dvoch rokoch prepadol pod úroveň 50 určujúcu hranicu medzi rastom a poklesom v sektore, a to na úroveň 49,1b. (oč. 51,1b.).
Z nových dát prinesie dnešné obchodovanie len pravidelnú týždennú štatistiku nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA (14:30), tie podľa by prognóz mali v minulom týždni mierne ustúpiť zo 428 tis. na 419 tis.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers