BRATISLAVA. Gréci nemajú stále istých osem miliárd eur, bez ktorých už v októbri nebudú mať na štátne dôchodky. A tak ich vláde pod tlakom veriteľov nezostalo nič iné, ako pripraviť nový balík úsporných opatrení.
Počíta s tým, že grécke dôchodky sa ešte viac znížia, v štátnej správe sa bude výraznejšie prepúšťať a niektoré extra dane bude štát vyberať dlhšie, než sa pôvodne počítalo.
Štrajk dopravcov
Na nové úsporné opatrenia v Aténach reagovali protestom dopravcovia. Do štrajku sa zapojili aj letoví dispečeri. Grécke odborové zväzy naplánovali ďalšie 24hodinové štrajky na október.
Nové úspory
dôchodky nad 1200 eur sa znížia o pätinu, klesnú aj penzie bývalých štátnych zamestnancov, tridsaťtisíc zamestnancov v štátnej správe postihne zníženie miezd na 60 %. Ak si do roka nenájdu novú prácu vo verejnom sektore, prídu o miesto, vyššia daň z nehnuteľností, ktorá mala vypršať na budúci rok, bude platiť najmenej do roku 2014.
Nové šetriace opatrenia musela vláda Jorgosa Papandreua prijať po tom, ako veritelia stratili s Aténami trpezlivosť. Vláda totiž neplní podmienky, na základe ktorých vlani dostala medzinárodnú pomoc za 110 miliárd eur. Chce pritom aj novú pomoc za 109 miliárd.
Gréci teraz čakajú na konečnú správu inšpektorov z Medzinárodného menového fondu, Európskej komisie a Európskej centrálnej banky. Tí by sa mali do Atén vrátiť začiatkom budúceho týždňa, aby dokončili hodnotenie krajiny.
Soros: Gréci peniaze dostanú
Gréci dostanú ďalšiu tranžu z vlaňajšej pomoci, tvrdí to známy finančník George Soros v rozhovore pre CNBC. Či sa podarí udržať grécku ekonomiku nad vodou, bude závisieť od toho, či sa do niekoľkých mesiacov vytvorí väčší euroval.
Soros povedal, že dve alebo tri menšie krajiny eurozóny by mohli zbankrotovať, alebo z menovej únie vystúpiť. Odchod by však mal byť koordinovaný a štáty by mali mať možnosť výberu.