BRATISLAVA. Vysvetlenie spornej zámeny frekvencií zaujíma aj poslancov z SaS a SDKÚ. Plánujú preto kontrolu Telekomunikačného úradu.
Súkromná spoločnosť Towercom totiž prišla v auguste cez zámenu so štátom k televíznym frekvenciám, o ktoré mala byť podľa zákona súťaž.
Prevádzkovateľ digitálneho televízneho vysielania tak bude určovať, aké stanice si naladíme, až do roku 2021. Za majiteľa Towercomu je dlhodobo označovaná finančná skupina J&T, ktorá však spojenie s ním odmieta.
Towercom si transakciou posilnil monopol pri šírení digitálneho televízneho vysielania. Štát zasa získal kmitočty, ktoré chce predať mobilným operátorom.
Žiadajú vysvetlenie
Teleúrad tvrdí, že zákon neporušil. Pochybnosti o tom má poradca premiérky pre dopravu a poslanec SDKÚ Ondrej Matej. „Vedenie úradu by to malo veľmi podrobne vysvetliť, poradím kolegom, aby iniciovali prešetrenie zámeny,“ povedal Matej. Súhlasí aj podpredseda výboru pre hospodárstvo Ľudovít Jurčík (SaS). Zámenu považuje za špekuláciu.
Jurčíkovi sa nepozdáva ani obhajoba úradu. „Predĺženie na desať rokov sa mi zdá neférové a dosť ma to mrzí,“ hovorí poslanec.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) aj včera zámenu odmietol komentovať. Aj keď je teleúrad nezávislý, ministerstvo dopravy určuje, na aké služby sa budú jednotlivé frekvencie využívať.
Toto sú príbehy, v ktorých ťažko niekomu spätne dokázať zlý úmysel, ale ešte ťažšie uveriť, že niektoré firmy mali tak veľa šťastia na priaznivé rozhodnutie politikov a vlády.
Čítajte komentár >>
Podozrivý štart
Bývalý šéf teleúradu Branislav Máčaj hodnotí zámenu ako nezákonnú a absurdnú. „Celé to bolo zrealizované podľa vopred dlhodobo pripraveného scenára,“ mieni.
Mobilné frekvencie, ktoré štát získal zámenou od Towercomu, totiž nikdy firma nemala získať. V roku 2009 to však zmenil parlament. „Na objednávku ľudí v pozadí vtedy poslanci úplne zmenili vládny zákon o digitálnom vysielaní, čím Towercom získal práve tieto frekvencie,“ vysvetľuje Máčaj.
V tom čase sa už vedelo, že Slovensko ich bude potrebovať pre mobilných operátorov. Uvoľniť ich v prospech dátových služieb sme sa zaviazali Bruselu.
Štát pritom nemusel s Towercomom frekvencie meniť. Podľa zákona mohol skrátiť ich platnosť, Towercom ich mal totiž pridelené len do roku 2015. Dnes ich Towercom prakticky nevyužíval.
Odvolať predsedu?
Ak by poslanci na úrade zistili, že zámenou frekvencií bol porušený zákon, mohli by iniciovať podnet prokuratúre. „V prípade, že bude podaný podnet, určite sa prípadom budeme zaoberať,“ povedal hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry René Vanek.
Matej hovorí, že ak sa pochybnosti potvrdia, mohol by sa zmeniť zákon. Ten totiž dnes neumožňuje odvolanie predsedu úradu, ktorým je Ladislav Mikuš. Do funkcie ho predvlani zvolila koalícia Smer - SNS - HZDS. „Mala by sa potom upraviť možnosť odvolať ho, ak si úrad neplní povinnosti podľa zákona,“ vysvetlil Matej.
Ministerstvo dopravy odkázalo, že personálne otázky úradu dnes nerieši. Spájanie telekomunikačného regulátora s poštovým, čo by tiež znamenalo výmenu jeho vedenia, navrhuje riešiť až začiatkom roka 2013.
Paríž získal miliardu eur zo 4G frekvencií
U nás sa frekvencie na prevádzku služieb štvrtej generácie budú predávať na budúci rok. Štát ich získal zámenou s firmou Towercom.
BRATISLAVA, PARÍŽ. Prvá aukcia frekvencií na siete štvrtej generácie priniesla Francúzsku 936 miliónov eur. Ďalších 1,8 miliardy eur si Paríž sľubuje od decembrovej aukcie.
Na Slovensku frekvencie, ktoré mobilní operátori využívajú predovšetkým na dátové služby, získal štát zámenou so spoločnosťou Towercom. Ich predaj plánuje teleúrad na budúci rok, zrejme formou aukcie. Operátori by za ne mali podľa odhadov úradu zaplatiť asi 40 miliónov eur.
Podrobnosti aukcie zatiaľ nie sú známe, no inšpiráciou nám môže byť aj Francúzsko. Napríklad France Telecom sa zaviazal, že novú sieť poskytne aj menším, takzvaným virtuálnym operátorom. Frekvencie získali všetky firmy, ktoré sa do aukcie prihlásili. Okrem France Telecomu ich získali SFR, Bouygues Télécom a menší operátor Iliad.