BRATISLAVA. Zmeny, ktoré nachystala pre živnostníkov vláda, pravdepodobne prejdú v parlamente v pozmenenej podobe. Na pretrase sú dnes najmä paušálne výdavky a navrhovaný sociálny odvod vo výške 13 percent.
Poslanci chystajú zmeny
Vládny návrh
Zamestnanci
- superhrubá mzda,
- sociálny odvod 19 %,
- zdravotný odvod 9 %,
- zaplatené odvody neznížia základ dane.
Živnostníci
- sociálny odvod 13 %
- zdravotný odvod 9 %,
- paušálne výdavky 200 eur mesačne,
- zaplatené odvody nebudú daňovým nákladom,
- zrušia sa koeficienty 2 a 2,14.
Dohodári
- sociálny odvod 10 %
- a zdravotný odvod 9 %
- sa platí z dohôd
- nad 190 eur mesačne.
Občianski konzervatívci už skôr naznačili, že sa im nepáči navrhovaná zmena paušálnych výdavkov z terajších 40 percent na 2400 eur ročne. Žiadajú aj nižší sociálny odvod pre živnostníkov a chcú pre nich ako alternatívu aj licencie. „Vieme si predstaviť istú mieru kompromisu. Aj keď za ten už považujeme našu podporu tej časti reformy, ktorá ráta so zjednodušením systému,“ povedal poslanec OKS Peter Zajac.
Po niekoľkých zmenách volajú aj kresťanskí demokrati. „Už pred hlasovaním o zákone v prvom čítaní sme povedali, že sa budeme usilovať o parametrické zmeny vo vzťahu k živnostníkom,“ povedal poslanec KDH Július Brocka.
Poslanecký klub sa podľa neho vo štvrtok dohodol, že sformulujú pripomienky, ktoré sa týkajú navrhovaných paušálnych výdavkov a sadzieb odvodov. „Je to skupina, ktorá ekonomike pomáha. Títo ľudia nie sú klientmi úradu práce,“ hovorí Brocka. KDH podľa informácií SME bude presadzovať aj licencie pre živnostníkov.
Poslanec SDKÚ Ivan Štefanec tvrdí, že s ministerstvom financií rokujú o ďalšom administratívnom zjednodušení pre živnostníkov. „Rokujeme s partnermi, aby sme dosiahli čo najlepšiu dohodu pre živnostníkov,“ povedal.
Priestor na korekciu paušálnych výdavkov vidí aj poslanec MostaHídu Ivan Švejna.
Bude sa diskutovať
Reforma prešla v parlamente prvým čítaním. Zmeny zatiaľ podporili koaliční poslanci aj opozičná SNS.
Reforma je nastavená tak, že väčšine zamestnancov pridá v čistom pár eur navyše. Budú mať superhrubú mzdu. Väčšina koaličných poslancov však s navrhovanými zmenami pre zamestnancov zásadný problém nemá.
Živnostníkom majú klesnúť povinné minimálne odvody. Časť z nich, najmä tá, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky, by však na daniach a odvodoch zaplatila štátu viac. Príjem v čistom sa podstatne zníži aj dohodárom, s čím má problém OKS.
Minister práce Jozef Mihál si vie predstaviť diskusiu o zmene sadzby alebo percenta paušálnych výdavkov a tiež o sadzbe sociálnych odvodov. Pripomínal, že pôvodný návrh nerátal so zmenou paušálu, no sociálny odvod mal byť 16 percent. „Určite sa nedá viesť diskusia o všetkom naraz,“ povedal Mihál. Priestor na diskusiu však podľa neho ešte je.