WASHINGTON, BRATISLAVA. Nervozita amerického prezidenta Baracka Obamu sa stupňuje. Denník New York Times tvrdí, že sa počas minulého týždňa niekoľkokrát telefonicky spojil s Parížom a Berlínom.
Snažil sa zalobovať u nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby konečne doviedli eurozónu k ráznym krokom. Obáva sa toho, aby sa krízou z Grécka nenainfikovali ostatné krajiny.
Riešia financie dlžníkov
To, že to myslí Obama vážne, potvrdila aj cesta ministra financií Tima Geithnera na stretnutie ministrov financií v poľskom Vroclave. Išlo pritom o prvú návštevu amerického ministra financií na zasadnutí európskych špičiek v histórii. Podľa analytikov tlmočil posolstvo Obamu.
Geithnerova cesta a tlmočenie obáv Obamu malo pragmatický cieľ: ak by sa kríza rozšírila, nakazila by už aj tak chorú ekonomiku a spôsobila by straty na trhoch.
Biely dom v tlaku pokračoval aj včera na zasadnutí ekonomík G 20 vo Washingtone. So zadlženými štátmi čelil kritike celého sveta. Ten žiada, aby si dlžníci dali financie do poriadku.
Skupina G 20 sa zhodla na tom, že je odhodlaná urobiť všetko preto, aby stabilita bánk a finančného sektora nebola ohrozená.
Riziko z Európy
„Dnes je najväčším rizikom pre USA, že sa dlhová kríza v Európe vymkne spod kontroly,“ povedal denníku analytik Edwin M. Truman. Tvrdí, že k sa situácia v eurozóne nezmení, Európa môže zlomiť posledné steblo americkej ekonomiky.
Centrálne banky krajín G 20 budú aj naďalej dodávať bankám likviditu. Skupina v spoločnej správe tiež sľúbila, že posilní dočasný euroval. Pomoc Európe ponúkli aj krajiny skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), ale zatiaľ v nejasnej podobe.
Grécko počíta aj so svojím bankrotom
ATÉNY. Grécko má tri scenáre riešenia svojej dlhovej krízy. Jeden z nich vraj počíta s vyhlásením platobnej neschopnosti, informoval o tom portál e15.cz. Majitelia gréckych dlhopisov by mohli stratiť až polovicu investície. Podľa gréckych médií to povedal minister financií Evangelos Venizelos.
Druhou možnosťou má byť nekontrolovaný bankrot, tretím scenárom je získanie druhého záchranného úveru za 109 miliárd eur. Ministerstvo financií uviedlo, že správy z novín nemôže komentovať. Hovorca vlády Angelos Tolkas ich odmietol.
Ratingová agentúra Moody's včera znížila ôsmim gréckym bankám o dva stupne rating. Odôvodnila to aj tým, že majú v portfóliu veľký objem gréckych dlhopisov.
Denisa Čimová