BRATISLAVA. Ľudia zvyknutí počúvať v nedeľu bohoslužbu na prvom okruhu verejnoprávneho Slovenského rozhlasu budú musieť zrejme od nového roka preladiť na Reginu.
Aj detská rozprávka, vysielaná v nedeľňajšom doobednom programe, sa asi z Rádia Slovensko presťahuje len na Reginu. Prenosy bohoslužieb či rozprávka tak zostanú zachované, ale nebudú ich vysielať obe rádiá naraz.
Okrem vynoveného nedeľňajšieho vysielania chce rozhlas pridať viac spravodajstva a posilniť informácie z regiónov. Pripravované zmeny čakajú na to, čo povedia poslucháči v prieskumoch a či ich schváli Rada RTVS.
„Koncom roka budeme mať výsledky mapovacej štúdie poslucháčov. Mesiac potrebujeme na jej vyhodnotenie, tak aby sme k prvému februáru boli pripravení,“ hovorí programový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Modernejší prvý okruh
Nedeľa dnes
Rádio Slovensko
6.04 Dobré ráno, Slovensko
7.00 Rádiožurnál
8.05 Rozprávková hra - repríza
9.05 Rozprávka
9.30 Kresťanská nedeľa
10.30Vec verejná - Talk show Michala Tvarožka
11.05 pravidelný hodinový blok striedajúcich sa relácií
12.00 Rádiožurnál
Aj keď si Rádio Slovensko udržuje pozíciu počúvaného a najdôveryhodnejšieho rádia, dlhodobo je kritizované za zastaranú štruktúru a štýl vysielania.
„Postupné zmeny v programovej štruktúre majú za cieľ rozšíriť prúdové vysielanie s minimálnym počtom nahratých relácií tak, aby sme mohli pružne reagovať na dianie tu a teraz,“ hovorí šéf informačných rádií v rozhlase Vincent Štofaník.
Bývalý investigatívny novinár chce v programe získať čo najväčší priestor na možnosť živých vstupov. Vysielanie by malo byť podľa Štofaníka po novom postavené na mienkotvornom spravodajstve, silnej pozícii zahraničného spravodajstva, priamych prenosoch zo športových podujatí, kvalitnej publicistike a zaujímavostiach z archívu.
Spravodajstvo má muchy, ale na slovenský éter je to vysoký nadštandard, píše Juraj Javorský.
Čítajte komentár >>
Regina po svojom
Rovnaké vysielanie na oboch staniciach postupne zlúčia, čím sa vysielací čas zefektívni. Ešte pred tromi rokmi vysielala Regina dvanásť hodín spoločného vysielania s Rádiom Slovensko, dnes už podstatne menej.
„Postupne sa spoločný podiel redukuje. Predovšetkým niektoré večerné programy, ktoré obe stanice vysielajú, sa dajú chápať, že sa k sebe približujú, a tie by sme chceli vyriešiť zlúčením. Na to potrebujeme mapovaciu štúdiu,“ hovorí Machaj.
Zmeny čakajú aj druhý okruh verejnoprávneho rozhlasu. Rádio Regina je podľa Štofaníka alternatívou pre Rádio Slovensko, keďže ide o plnoformátovú stanicu.
„Takto by sa mala profilovať aj v novej vysielacej štruktúre s dôrazom na jej informačnú jedinečnosť, najmä pokiaľ ide o spravodajstvo a publicistiku,“ povedal Štofaník. „Záujem vedieť viac o svojom regióne v celom spektre spoločenského života je dôvodom, prečo si naladiť práve Rádio Regina,“ hovorí.
Omše už skúsili vynechať
Rádio Slovensko vynechalo živý prenos z bohoslužieb už počas sviatkov. Na sv. Cyrila a Metoda či Sedembolestnú Pannu Máriu omše neodvysielalo.
Od nového roka preto zrejme prejde vysielanie na Rádiu Slovensko aj v nedeľu na takýto režim. V rannej nedeľňajšej programovej štruktúre by mal program Kresťanská nedeľa, kde sa vysielajú bohoslužby, nahradiť predĺžený magazín Dobré ráno Slovensko.
Program, ktorý dnes vysiela Rádio Slovensko každý deň v týždni, obsahuje okrem hovoreného slova a hudby aj hudobný či historický kalendár a predpoveď počasia.
V nedeľu sa vysiela od šiestej do ôsmej, keď ho striedajú rozprávkové hry a po nich nasleduje o pol desiatej bohoslužba. Po novom by sa magazín natiahol o vyše dve hodiny.
Šéf programu: Máme málo ľudí v regiónoch
Programový riaditeľ RTVS ĽUBOŠ MACHAJ verí, že diváci prijmú presun bohoslužieb. S detskými reláciami veľmi hýbať nechce.
Prečo v rozhlase presúvate priame prenosy z bohoslužieb?
„Už nechceme, aby sa niektoré programy vysielali paralelne. Omše sú posledný priestor, kde sa na staniciach Regina a Rádio Slovensko spájajú. Zatiaľ to nechceme riešiť radikálne, ale od budúceho roka pripravujeme zmeny.
Už počas sviatkov sme omše vysielali iba na Regine, zachovali sme len ich nedeľné vysielanie. Počas sviatku Sedembolestnej Panny Márie sme omšu z Rádia Slovensko vypustili už tretí alebo štvrtý raz.“
Aké máte na ich vypustenie ohlasy?
„Riaditeľ informačných programovych služieb nemá na to negatívne reakcie.“
Na Slovensku chýba dynamické spravodajské rádio, ako je napríklad Rádiožurnál Českého rozhlasu. Chcete sa k nemu priblížiť?
„Rádio Slovensko vysiela každú polhodinu spravodajstvo. Vo vysielaní sme vytvorili veľa priestoru na vstupy športových aj zahraničných informácií. Blíži sa to k Rádiožurnálu.
Nie je to ešte úplne tak, že ranný plus večerný program a víkendový, ale Rádio Slovensko sa v posledných troch rokoch výrazne priblížilo k Rádiožurnálu poslaním aj hudobným formátovaním.
Či pôjdeme ešte zásadne bližie k tomuto formátu, ukáže mapovanie divákov. Ale smerom k informovaniu a zameraniu na generáciu 35+, tak to určite áno.“
Kde skončí detské vysielanie, ktoré nespadá pod túto cieľovú skupinu?
„Detské vysielanie je verejnoprávne a nie je v rozpore s informačným rádiom. Musíme sa prispôsobiť poslucháčom. Detské vysielanie chápu ako ikonu vysielania. Možno sa rozprávka v nedeľu presunie na Reginu, ale typ detského vysielania by mal zostať zachovaný. Je to však ešte predčasné.“
Rádio Slovensko nemá veľa regionálneho spravodajstva, takéto príspevky končia najmä na Regine. Spojíte ich?
„Áno, chceme. Problém je v tom, že sa ťažko dopĺňajú stavy spravodajcov v regiónoch mimo Banskej Bystrice a Košíc. Keď sa porovnáme len s Českom, majú trinásť regionálnych štúdií. My máme podstatne menej regionálnych spravodajcov. Hlavne na juhu máme s ich počtom problém.
Bol by som rád, keby najdôležitejšie celoplošné informácie odzneli na Rádiu Slovensko a v rozšírenej, analytickejšej podobe na Regine. Rozhlas má ísť čo najbližšie k ľuďom aj v regiónoch, a nie len poskytovať zahraničné a celoštátne informácie.“
(jgl)