BRATISLAVA. Grécko urobí všetko preto, aby sa vyhlo bankrotu a nevypadlo z eurozóny. Na zasadnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky to sľuboval grécky minister financií Evangelos Venizelos.
Signál pre trhy
„Grécko zostane v eurozóne a nikdy nezbankrotuje, pretože by to bolo zničujúce pre celú eurozónu a mnohé ďalšie krajiny mimo nej,“ povedal Venizelos podľa agentúry Reuters po schôdzke s kolegami z Nemecka, Francúzska, Belgicka a Talianska.
Minister tak reagoval na medializované informácie, podľa ktorých majú Gréci tri scenáre riešenia dlhovej krízy. Jeden z nich podľa portálu e15.cz počítal s vyhlásením platobnej neschopnosti, ďalší je nekontrolovaný bankrot a tretí hovorí o druhej gréckej pomoci za 109 miliárd eur.
Gréci teraz čakajú na uvoľnenie ďalších osem miliárd eur ešte z vlani dohodnutej pomoci za 110 miliárd. Venizelos verí, že peniaze prídu na účet štátu, keďže vláda odsúhlasila ďalší balík úsporných opatrení.
Tento týždeň by sa do Atén mali vrátiť zástupcovia zahraničných veriteľov a dokončiť hodnotiacu správu, ako Grécko plní dohodnuté podmienky.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vo Washingtone povedal, že potrvá desaťročie a nie rok, kým grécka ekonomika bude znova konkurencieschopná.
Kritika
Šéf Európskej centrálnej banky JeanClaude Trichet priznal, že situácia je vrtkavejšia oproti tomu, čo nastalo po páde Lehman Brothers v roku 2008. Trhy totiž prestali veriť, že štáty eurozóny nemôžu zbankrotovať.
Známy finančník George Soros podľa portálu ihned.cz kritizoval Európu, že nerobí dosť v boji proti dlhovej kríze a na záchranu bánk. Riešenie vidí vo vytvorení spoločného ministerstva financií.