FRANKFURT. Nemecká verejnosť aj naďalej verí tomu, že má voľbu medzi podporou eura alebo jeho odmietnutím. To je kolosálny omyl. Finančník George Soros to napísal pre víkendové vydanie nemeckého denníka Financial Times Deutschland v stati o európskej dlhovej kríze a jej riešení.
Dodal, že euro existuje a v dôsledku jeho prepojenia so svetovým finančným systémom, materiálnymi hodnotami a dlhmi tohto sveta by jeho zánik vyvolal zhubné procesy samotného jadra systému, ktoré by nedokázali utlmiť ani nemecké inštitúcie, ani ktorékoľvek iné inštancie.
"Čím viac času bude potrebovať nemecká verejnosť na pochopenie tvrdých a holých faktov, tým vyššia bude cena, ktorú bude musieť zaplatiť ona a zvyšok sveta za otáľanie."
Soros poukázal na to, že záchrana eura bude stáť peniaze. Ale platné dohody, na ktorých sa členovia eurozóny zhodli, ich neprinesú. Neostáva iná cesta len dotvoriť chýbajúce prvky systému.
Jeho jadrom by malo byť európske ministerstvo financií, ktoré by zvýšilo dane a preto by si aj samo mohlo požičiavať peniaze. Na to však treba novú zmluvu, ktorá by umožnila, aby sa Európsky fond finančnej stability pretvoril na ministerstvo financií.
Nová zmluva EÚ
Všetci členovia Európskej únie, nielen členovia eurozóny, musia prijať a pochopiť, že nová zmluva je potrebná preto, aby sa dalo zachrániť euro. To je logické. Preto by sa mali urýchlene začať rokovania o jej obsahu.
Keď bude na obzore riešenie dlhovej krízy v eurozóne, na finančných trhoch zrejme dôjde k uvoľneniu. Ak by muselo Nemecko diktovať podmienky novej zmluvy, treba pokladať za takmer isté, že dôjde k zníženiu tempa konjunktúry.
To môže viesť k ďalšej zmene (doteraz kritického) postoja v Nemecku a tým umožniť prijatie anticyklických opatrení. A od tohto momentu by sa vo väčšej časti eurozóny znovu objavil rast.
Keď sa niekto pripravuje na možnosť, že sa tri menšie krajiny stanú nesolventnými, alebo že zanechajú euro, to ešte neznamená, že niekto tieto krajiny nútene nechá skolabovať. Práve naopak, možnosť regulovanej nesolventnosti, ktorú by financovali ostatní členovia eurozóny a Medzinárodný menový fond by im vytvorili dodatočný manévrovací priestor.
Banky zachráni MMF
Okrem toho by bol preťatý začarovaný kruh, ktorý teraz ohrozuje všetky deficitné krajiny eurozóny a pri úspornej politike vlád znižuje vyhliadky hospodárskeho rastu. To teraz vedie k tomu, že investori vytrvalo vyžadujú za svoje pôžičky vyššie úroky. Tým znovu nútia vlády, aby znižovali výdavky.
Vystúpenie z eurozóny by krajinám, ktoré sa dostali do núdze, zväčša uľahčilo obnovenie konkurencieschopnosti. Ale tiež môžu zostať v menovom spoločenstve v prípade, ak sú pripravené podstúpiť nevyhnutné obete. Euroval bude chrániť ich národné úspory.
MMF pomôže pri refinancovaní bankového systému, čo prispeje k tomu, že sa dostanú zo slepej uličky.
Tak či onak je v záujme Európskej únie, aby tieto krajiny neskrachovali a aby nestiahli celý globálny bankový systém so sebou.