BRATISLAVA. Vláda SR im uložila túto úlohu plniť ešte v roku 2009, pričom informácie boli zverejňované na kvartálnej báze.
Dôvodom na zrušenie je, že centrálna banka publikuje viacero správ, analýz a údajov, ktoré sú vypracovávané za účelom zhodnotenie súčasných trendov a rizík vo finančnom sektore. Návrh na zrušenie úlohy je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Správy na rokovanie vlády začali predkladať, keď sa v úverovaní prejavovala finančná kríza. Začali klesať podnikateľské úvery, hlavne prevádzkové, pokles nastal aj pri investičných úveroch. Príčinou bol jednak znížený dopyt podnikov, ako aj sprísnenie úverových štandardov zo strany bánk.
Negatívny vývoj na trhu podnikových úverov bol determinovaný negatívnym ekonomickým vývojom. Priestor na úverovanie bol z pohľadu bánk obmedzený najmä kvôli výraznému zhoršeniu finančnej situácie v podnikovom sektore.
Ako vyplýva z poslednej zverejnenej správy, napriek celkovej neistote priniesol druhý štvrťrok 2011 na trh podnikateľských úverov mierne oživenie. Celkové úvery podnikom medziročne vzrástli o 7,6 %, no vo viacerých prípadoch išlo o čerpanie existujúcej úverovej linky a nie nevyhnutne o nové úvery, či nových klientov.
Zvýšil sa mierne aj dopyt zo strany podnikov a rastúci konkurenčný tlak prispel k celkovému nepatrnému uvoľneniu úverových štandardov.
V prvom štvrťroku bol nárast úverov izolovaný skôr v špecifických sektoroch, najmä dodávka vody, plynu a elektriny, komerčné nehnuteľnosti, administratívne služby a odborné a vedecké činnosti. V druhom štvrťroku sa mierne zvýšili aj úvery v priemysle, maloobchode a doprave.
Ak by sa tento trend v nasledujúcich mesiacoch potvrdil, bolo by možné podľa rezortu financií a centrálnej banky konštatovať skončenie takmer dvojročného obdobia stagnácie úverovania klasických odvetví. Úverová aktivita ostáva aj naďalej veľmi slabá v stavebníctve, veľkoobchode a v predaji motorových vozidiel.