VIEDEŇ.
Poznamenala, že eurozóna nemá k dispozícii nástroje na takýto krok a nebude ich mať do roku 2013. Fekter, ktorá opakovane zdôraznila, že Grécko musí plniť podmienky pre prijímanie núdzových úverov od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), odmietla diskutovať, či 50-percentné odpísanie gréckeho dlhu by postačovalo.
"Teraz nepotrebujeme uvažovať o tom, či odpísanie dlhu je nutné alebo nie. Možno to nie je nutné," povedala v pondelok pre agentúru APA.
Rakúska ministerka financií zároveň zopakovala, že parlament jej krajiny určite schváli posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ktorý má pomáhať problémovým členským krajinám eurozóny.
Začiatok činnosti trvalého záchranného mechanizmu, čiže Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), však bude podľa nemeckého rezortu financií závisieť od toho, ako rýchlo členovia eurozóny dohodu o jeho vzniku schvália.
"Závisí to hlavne od toho, ako rýchlo sa to dá schváliť v jednotlivých členských štátoch," povedal v pondelok hovorca nemeckého ministerstva financií.
Dodal, že pri dohode o vzniku ESM sa za najrealistickejší dátum považoval júl 2013. Berlín, ktorý je pod tlakom, aby ráznejšie reagoval na európsku dlhovú krízu, však chce, aby ESM začal fungovať už v roku 2012, uviedli médiá minulý týždeň.