BRATISLAVA. Ten, kto s kúpou nehnuteľnosti mohol cez krízu počkať, ten počkal. V súčasnosti to však vyzerá tak, ako keby kupujúci dospeli k záveru, že viac sa čakať neoplatí.
Ceny starších bytov už začali pomaličky rásť, pri hypotékach sa na jeseň čakal nárast úrokových sadzieb. To sú dva hlavné dôvody, prečo záujemcov o kúpu nehnuteľností v realitkách pribudlo.
Ceny klesajú už len mierne
Byty a rodinné domy sú podľa posledných štatistík Národnej banky Slovenska o niečo lacnejšie.
„Kým po kríze sa zlacňovalo na celom trhu, a to aj v prípade novostavieb a rovnako pri starších bytoch, momentálne sa celkový priemerný pokles týka najmä zle riešených novostavieb. Tie sa už dlhšie obdobie nedarí predať,“ hovorí Dávid Dereník, makroanalytik UniCredit Bank.
V prípade starších bytov je najväčšia zmena za nami a ďalší výraznejší prepad cien sa neočakáva. Čakať na nižšiu cenu sa preto už veľmi neoplatí.
Úverom sa darí
Rastie aj úverový trh. Objem peňazí, čo si Slováci požičali na bývanie, narástol za prvých sedem mesiacov tohto roka medziročne o 15,7 percenta.
„Z úverov na bývanie pritom prevažujú takzvané iné úvery na nehnuteľnosti, ktoré z celkového objemu tvoria polovicu. Klasické hypotéky sa na celkovom objeme úverov určených na bývanie podieľajú tretinou,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Zvyšok patrí medziúverom a úverom stavebných sporiteľní.
Všetky tieto úvery čakajú zmeny. Pri medziúveroch sa napríklad ruší čerpanie štátnej prémie, pri hypotékach, ale aj pri iných úveroch na bývanie, ktoré sú ručené nehnuteľnosťou, bude musieť banka pri obnove fixácie oznámiť nový úrok dva mesiace vopred. A ak sa klient rozhodne prejsť ku konkurencii, predčasné splatenie úveru bude bez poplatku.
Úroková sadzba pri úveroch bude musieť po novom pozostávať z dvoch častí. „Prvá bude základná úroková sadzba banky a druhá bude hrubá marža klienta, ktorá vyjadruje rizikovú prirážku konkrétneho klienta,“ povedal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Ako si správne vybrať
Hypotéka je úver na vysokú sumu, ktorý treba roky splácať. Pri výbere by ste sa preto nemali pomýliť. Podľa čoho sa rozhodnúť?
1. Výška hypotéky. Ak potrebujete hypotéku na čo najvyššiu sumu, 100-percentnú hypotéku neposkytujú všetky banky. V niektorých bankách potrebujtete časť kúpnej ceny v hotovosti.
2. Lehota splatnosti. Najdlhšia lehota splatnosti hypotéky je 30 rokov. Platí, že čím dlhšie úver splácate, tým je splátka nižšia, ale úver viac preplatíte. Ak je to možné, neuzatvárajte si hypotéku na 30 rokov, ale na kratší čas, aby ste to pri ťažkostiach mohli zmeniť – splácanie predĺžiť a splátku znížiť.
3. Fixácia úroku. „Kým v minulosti ľudia skôr uprednostňovali variabilnú úrokovú sadzbu, v súčasnosti preferujú fixovanú sadzbu na tri a päť rokov,“ hovorí Jana Voberová z UniCredit Bank. Počas fixácie úroku sa splátka nemení, dá sa teda s rovnakou výškou kalkulovať v rodinnom rozpočte. Takisto platí, že pri výročí fixácie možno robiť viaceré úpravy v úvere bez poplatku – napríklad zmeniť dĺžku viazanosti či splatiť časť alebo celý úver bez poplatku.
4. Poplatky. Poplatky za poskytnutie hypotéky nie sú malé, v rámci akcií ich niektoré banky odpúšťajú.
5. Rýchlosť. Ľudí často zaujíma aj rýchlosť schválenia úveru a podmienky čerpania. Vo väčšine bánk môžu čerpať úver už na základe návrhu na vklad záložného práva a predloženého listu vlastníctva s plombou. Niekedy však banka žiada predloženie listu vlastníctva s vyznačením ťarchy v prospech banky a rozhodnutie o povolení vkladu.
6. Predčasné splatenie. Hypotéka je úver na dlhý čas, zmeniť sa môže všeličo. Je dobré vedieť, za akých podmienok možno úver alebo jeho časť splatiť predčasne.