Bratislava 26. septembra (TASR) Na ich peňaženkách by sa však už nemalo odraziť to, či si vyberú verejného alebo neverejného poskytovateľa.
O zmenách, ktoré majú klientom priniesť pripravované novely zákona o sociálnych službách, hovorila dnes v rámci diskusného klubu Slovenského ekonomického fóra štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS).
Dnes sa deje to, že klient má 400-eurový dôchodok, ide do zariadenia, kde je o neho komplet postarané, nepotrebuje peniaze a on zo svojho dôchodku dáva 150 a zvyšok za neho platí samospráva, vysvetlila Nicholsonová. Zákon by podľa nej mal určiť minimálny vklad klienta, ale aj maximálne prevádzkové náklady zariadení. Nie každému sa tá debata bude páčiť, ale je veľmi potrebná, dodala tajomníčka.
Rezort chystá dve novely zákona o sociálnych službách. Po takzvanej malej novele, ktorá by mala byť účinná od marca budúceho roka, by pobytové zariadenia mali prejsť pod vyššie územné celky. Terénnu starostlivosť by mali mať pod palcom mestá a obce.
Cieľom veľkej novely je zmeniť financovanie sociálnych zariadení na trojzložkové - to znamená, že po novom by sa na ich fungovanie neskladali len vyššie územné celky a klient, ale prispel by aj štát. Príspevok na odkázanosť na sociálnu službu má byť hradený zo štátneho rozpočtu. Mal by ísť klientovi, ktorý ho naozaj bude potrebovať. Tie podmienky nastavujeme veľmi prísne, avizovala štátna tajomníčka.
Verejné a neverejné zariadenia by sa po novom zrovnoprávnili. Klient si povie slobodne, kde chce ísť, všetky zariadenia budú zrovnoprávnené, povedala Nicholsonová. Odhaduje, že zmena by mohla byť aktuálna v lete budúceho roka.
Zmena financovania sociálnych služieb bolo podľa Nicholsonovej spúšťačom toho, aby sa začalo debatovať aj o zákone o dlhodobej starostlivosti. My by sme mali zákonom povedať, kto z klientov, ktorí sú odkázaní na sociálnu službu, patrí do zariadení, a kto nie, podčiarkla Nicholsonová. Dodala, že na Slovensku je v sociálnych zariadeniach kvantum ľudí, ktorí by pokojne mohli byť v domácom prostredí, ak by poriadne začala fungovať terénna opatrovateľská služba.
Tento problém by sa mohol vyriešiť aj vďaka spolupráci rezortov zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorá doposiaľ nefungovala, no podľa účastníkov diskusného klubu sa v poslednom období rozbehla. Súčasná vláda má tendenciu pripraviť, presadiť a uviesť do života moderný zákon o dlhodobej starostlivosti. Táto diskusia sa v posledných týždňoch zintenzívnila, uviedol na dnešnej diskusii predseda parlamentného výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS).
Touto témou sa podľa Novotného vláda začala zaoberať na svojom júnovom zasadnutí vďaka petícii zdravotných sestier.