BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) nesúhlasí s blokovaním hazardu na webe, ako ho navrhol tím ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ).
„Zavádzanie prvkov cezúry je pre nás problematické,“ povedal Žitňanskej hovorca Peter Bubla.
Justícii sa napríklad nepáči, že o blokovaní konkrétnej stránky bude rozhodovať Daňový úrad Bratislava.
Novela zákona o hazardných hrách počíta s tým, že daňováci budú dvakrát mesačne aktualizovať zoznam webov s hazardom, ktoré nemajú slovenskú licenciu. Operátori budú povinní tieto stránky blokovať.
Trestať partnerov?Ministerstvo spravodlivosti preto podalo k novele dve pripomienky. Zásadne nesúhlasí so zavedením trestov pre obchodných partnerov nelicencovaných stávkových či lotériových spoločností.
„Môže to vyvolávať neodôvodnenú kriminalizáciu,“ upozorňuje Bubla. Trestať by sa totiž mohli napríklad reklamné agentúry, ktoré by mali s nelicencovanými firmami zmluvu. „Preto považujeme za neprimerane prísny trest prepadnutie majetku.“
Miklošovmu tímu preto navrhli, aby s novelou Trestného zákona počkal na december, keď ho chce aktualizovať Žitňanská.
Žiada prepracovanieDruhá pripomienka už nie je zásadná. Žitňanskej ľudia v nej navrhli, aby ministerstvo financií novelu prerobilo.
Justícia kritizuje napríklad efektívnosť cenzúry hazardu. „Dostupné metódy blokovania nie sú podľa nás dostatočné, aby bolo dané ustanovenie vykonateľné,“ tvrdí Bubla.
Ministerstvu sa nevidí ani nová povinnosť pre všetkých prevádzkovateľov hazardu, aby svojim hráčom na internete umožnili určiť si hranicu vkladu, po dosiahnutí ktorej nebude môcť deň hrať.
Zakladateľ spoločnosti DIGMIA Juraj Bednár pre portál ITnews.sk tiež napísal, že navrhovaný spôsob blokovania je neefektívny.
Daňovákmi označené weby majú totiž blokovať poskytovatelia internetového pripojenia. „Ministerstvo mylne predpokladá, že náklady budú minimálne,“ píše Bednár.
S týmito názormi súhlasia aj operátori. „Išlo by o neefektívne vynaložené investície,“ povedal hovorca Slovak Telekom Andrej Gargulák.
Veľkí hráči budú hrať ďalej a na daniach štát oveľa viac nezíska, píše Konštantín Čikovský.
Čítajte komentár >>
Miliónové náklady„Orientačný odhad nákladov pre nás je asi 200-tisíc eur,“ povedal hovorca Slovanet Roman Greguš. Firma má zhruba 40-tisíc zákazníkov. Veľkí operátori teda môžu zaplatiť aj milióny eur.
Priznáva to aj Slovak Telekom. „Išlo by o mimoriadne náročné riešenie, ktoré by si vyžadovalo investície rádovo v miliónoch eur,“ povedal Gargulák.
Podľa Slovanetu môže platiť, čím väčší operátor, tým väčšie náklady. „Výška nákladov by bola značne závislá od štruktúry siete a prenosových kapacít konkrétneho operátora,“ vysvetlil Greguš.
Bednár pre ITnews.sk pripomína, že zákon nerieši refundáciu nákladov operátorom.
Mohli by sa teda obrátiť na Ústavný súd, ktorý vlani rozhodol, že štát má znášať náklady na zabezpečenie odpočúvania, čo platili dovtedy operátori. Rezort financií odkázal, že pripomienkami sa bude zaoberať po skončení pripomienkového konania.