BRATISLAVA. Pri kúpe bývania je dobré myslieť aj na jeho poistenie. „Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti sú dva rôzne produkty,“ hovorí Ján Porázik zo spoločnosti Fincentrum s tým, že ľudia si ich stále mýlia.
Je možné ich uzavrieť v jednej poisťovni a niekde dokonca na jednej poistnej zmluve. No nie je to podmienkou. „Jeden produkt s druhým nie sú nijako previazané,“ hovorí Porázik.
V čom je rozdiel
Poistením nehnuteľnosti poisťujeme stavbu ako takú. Teda nehnuteľnú časť nášho bývania, či ide o byt, alebo o rodinný dom.
Hlavnými poisťovanými rizikami sú živelné pohromy, požiar, výbuch, či vandalizmus. Ak si na kúpu nehnuteľnosti požičiavate v banke, je toto poistenie povinné.
Poistenie domácnosti je poistením hnuteľného majetku, ktorý doma máme. „Inými slovami, poisťujeme si zariadenie našej domácnosti. Od nábytku, cez elektrospotrebiče až po veci osobnej spotreby,“ hovorí Porázik. Hlavnými rizikami sú takisto živelné pohromy, požiar, výbuch, vandalizmus či lúpežné prepadnutie a podobne.
Pozor na vodu
„V súčasnosti často diskutovaným rizikom je riziko povodní, ktoré netreba podceňovať a zanedbať,“ upozorňuje Porázik. Ľudia sa často pýtajú aj na plnenie pri škodách po záplavách, po víchrici či po krupobití.
Niektoré poisťovne, najmä tie väčšie, používajú takzvané povodňové mapy. Stáva sa, že aj keď poistia nehnuteľnosť v oblasti, kde sa povodne vyskytujú, riziko povodne už do zmluvy nezahrnú. Ak si ho chce klient poistiť, musí si výrazne priplatiť.
Tie poisťovne, ktoré mapy nepoužívajú, môžu obmedziť podmienky odškodnenia v takzvaných výlukách. Ide o situácie, pri ktorých poisťovňa ani v prípade škody nemusí klientovi vyplatiť peniaze.
Rozdiel, ktorý ľudí pri poistení tiež mýli, je medzi poistením povodne a záplavy, teda či poisťovňa preplatí aj škody spôsobené zdvihnutím podzemnej vody, alebo len po prívalovej vlne.⋌ (jpa)
Poisťovňa môže platiť úver za vás, ale nie vždy
Splácanie hypotéky si možno poistiť. Poistenie je dobrovoľné.
BRATISLAVA. Poistenie zakladanej nehnuteľnosti je pre toho, kto si na dom či na byt požičiava v banke, povinné.
V takomto prípade sa poistenie uzatvára rovnakým spôsobom, ako keby úver nefinancovala banka. S tým rozdielom, že poistná zmluva je vinkulovaná v prospech banky, z ktorej sa úver čerpá.
„To v praxi znamená, že pokiaľ sa s nehnuteľnosťou niečo stane, čo zníži jej hodnotu, banka si z poistného plnenia vykryje svoje nároky a zvyšok vráti klientovi,“ hovorí Milan Repka, riaditeľ spoločnosti Fincentrum Slovensko.
Poistenie splácania
Či si však človek poistí aj svoju schopnosť splácať mesačné splátky v prípade smrti, invalidity, dlhodobej choroby či straty zamestnania, záleží len na ňom. Nie každá banka má však takéto poistenie v ponuke.
Podľa údajov bánk je proti neschopnosti splácať poistený zhruba každý tretí až každý štvrtý hypotekárny úver.
Princíp je taký, že ak sa dlžník počas trvania úveru dostane do situácie, kedy nebude môcť splácať úver, poisťovňa preberie zaňho povinnosť uhrádzať úverové splátky, respektíve uhradí zostatok úveru. Podľa toho, aké poistenie má.
Celý dlh alebo jeho časť
Ak napríklad dlžník zomrie, poisťovňa zaňho uhradí zostatok úveru. Pozostalí už nemusia úver splácať. Takisto v prípade invalidity poisťovňa vyplatí celý aktuálny zostatok dlhu.
Pri poistení práceneschopnosti, prípadne straty zamestnania by si mal byť človek vedomý toho, že poisťovňa nebude platiť banke okamžite.
Nezamestnanosť, či péenka musia trvať dva až tri mesiace, než poisťovňa začne s plnením. Nezaplatí však celý dlh, maximum je zvyčajne 12 mesačných splátok.