BRATISLAVA. Novinky v stavebnom sporení od budúceho roka siahnu na zvyklosti sporiteľov. Ak sa rozhodnú uzatvoriť novú zmluvu a budú chcieť celú štátnu prémiu, nesmú to nechávať na koniec roka ako doteraz.
Podľa nového znenia zákona o stavebnom sporení totiž najvyššiu možnú štátnu prémiu v prvom roku sporenia dostane len ten, kto vloží celý takzvaný optimálny ročný vklad hneď v prvom štvrťroku.
Novelu zákona schválil koncom minulého týždňa parlament. Aby vstúpila do platnosti, musí ju ešte podpísať prezident.
Ako sa to spočíta
Pri neskorších vkladoch v roku uzatvorenia zmluvy sa bude dotácia od štátu znižovať každý rok o štvrtinu. Teda pri vkladoch v druhom štvrťroku to bude najviac trištvrte z nej, pri vkladoch v treťom štvrťroku najviac polovica a kto vloží peniaze až v poslednom štvrťroku, získa len štvrtinový podiel štátnej prémie z vkladov.
Nový systém postihne aj pravidelných sporiteľov. Hoci si vklady v prvom roku sporenia rozložia na štvrťroky tak, aby na konci roka mali optimálny ročný vklad, po prerátaní získanej štátnej prémie podľa nových pravidiel vychádza, že oproti súčasnosti pravidelní sporitelia dostanú od štátu z maximálnej prémie necelých šesťdesiattri percent.
Po ďalšie roky sporenia sa prémia má vypočítavať tak ako doteraz – stanovený počet percent z vkladov uskutočnených v danom roku bez ohľadu na to, kedy ich sporiteľ na svoj účet vloží.
Optimálny ročný vklad je v tomto roku 663,90 eura, najvyššia možná štátna prémia je 66,39 eura. Kto vloží menej ako optimálny vklad, dostáva štátnu prémiu vo výške desať percent z uskutočnených vkladov. Kto vloží viac, ujde sa mu len spomínaný strop 66,39 eura.
Zostane?
Podľa doterajšieho systému určovania výšky štátnej prémie by mala štátna prémia na budúci rok zostať rovnaká. Vypočítava sa podľa vzorca, ktorý sa odvíja z výnosnosti štátnych dlhopisov.
V parlamente však prešla aj ďalšia zmena zákona o stavebnom sporení – podľa nej sa určenie výšky štátnej prémie presúva do zákona o štátnom rozpočte tak, ako to bolo pred rokom 2005. Ten sa pre budúci rok ešte len bude schvaľovať.
„Po nadobudnutí platnosti zákona o stavebnom sporení bude ministerstvo financií na základe prechodných ustanovení oprávnené prvýkrát určiť štátnu prémiu v zákone o štátnom rozpočte na rok 2012, “ píše ministerstvo.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) už včera povedal, že požiada o zníženie podpory stavebného sporenia.
Či bude novela zákona platiť v spomínanom znení, závisí okrem podpisu prezidenta aj od toho, či sa jej znenie pre úpravu podmienok už splácaných medziúverov dostane pred Ústavný súd a ako ten rozhodne. Podanie chystá opozičný Smer.
Zmeny v skratke
Okrem výpočtu prémie v prvom roku sporenia či spôsobu jej určovania sa od januára majú zaviesť ďalšie dve zmeny.
1. Nižšie poplatky a limity pre nich
V prospech stavebných sporiteľov je stanovenie maximálnych limitov na poplatky priamo v zákone. Oproti súčasnosti sa znížia. Za poskytnutie stavebného úveru tak žiadateľ nebude platiť nič a najvyšší poplatok za vedenie účtu bude dvanásť eur ročne.
Za uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení po novom sporiteľ zaplatí maximálne 0,9 percenta z cieľovej sumy.
2. Kto má medziúver, nedostane prémiu
Parlament odsúhlasil zrušenie nároku na štátnu prémiu pre stavebných sporiteľov, ktorí už medziúver čerpajú alebo oň požiadajú.
Dlžníkom to s najväčšou pravdepodobnosťou predĺži čas splácania medziúveru. „Pretože splátky stavebného úveru sú spravidla nižšie ako splátky medziúveru, zbytočne takéto ustanovenie zaťaží sporiteľa dlhším splácaním vyšších splátok,“ píše Prvá stavebná sporiteľňa.
Môže to byť o šesť až dvanásť, pripúšťa sa aj osemnásť mesiacov podľa typu medziúveru a výšky dlžnej sumy.
O stavebnom sporení
Stavebné sporenie je primárne určené na financovanie vlastného bývania .
Možno ho využiť aj na splatenie iného menej výhodného úveru, ktorým bolo financované bývanie.
Samostatnou kategóriou sú produkty pre bytové domy, na údržbu, opravu a zlepšenie bytového fondu.
Vklady sa zhodnocujú ročnou štátnou prémiou plus vkladovým úrokom, prípadne ďalšími bonusmi od stavebnej sporiteľne.
Štandardný cyklus stavebného sporenia je šesťročný. Po uplynutí tohto času sporenia sporiteľ nemusí dokladovať použitie nasporenej sumy.
Ak by sa z nejakých dôvodov rozhodol ukončiť sporenie predčasne, platí:
– v prípade trvania zmluvy menej než dva roky sporiteľ nemá nárok na štátnu prémiu,
– v prípade trvania zmluvy od 2 do 6 rokov má sporiteľ nárok na štátnu prémiu, ak zdokladuje účelové použitie nasporenej sumy.
Úvery poskytuje stavebná sporiteľňa vo forme medziúveru alebo stavebného úveru, pričom vyplatené môžu byť postupne, jednorazovo či zálohovo. Použitie peňazí je účelovo viazané zákonom.
(Stavebná sporiteľňa Wüstenrot)