BRATISLAVA. Kancelárie vysokých manažérov Slovenského plynárenského priemyslu prehľadávali vyšetrovatelia Európskej komisie.
Hľadali dokumenty, ktoré by dokázali, že Gazprom prinútil odoberateľov plynu k tajným dohodám, ktoré obmedzovali konkurenciu.
Dokument, ktorým sa vyšetrovatelia preukázali, podozrieva Gazprom a jeho európskych partnerov napríklad z rozdelenia trhov a cenovej dohody.
Brusel podozrieva ruskú firmu aj z toho, že bránila spätnému chodu plynovodov. Ten napríklad Slovensku pomohol počas plynovej krízy.
Európska komisia vyšetrovanie potvrdila, a vyhlásila, že kontroluje viacero firiem v regióne.
„Európska komisia uskutočňuje v SPP kontrolu. Spoločnosť s inšpektormi plne spolupracuje. Bližšie nemôžeme túto záležitosť komentovať,“ potvrdil raziu z Bruselu hovorca SPP Ondrej Šebesta.
„Ministerstvo hospodárstva má o tejto skutočnosti iba neoficiálne informácie prostredníctvom svojich zástupcov v SPP,“ povedal zasa Róbert Merva z tlačového oddelenia rezortu hospodárstva.
Bruselská kontrola v SPP prešetrovala údajné dohody medzi plynárenskými firmami a ruským Gazpromom. Podozrení má hneď niekoľko.
Spolčili sa s Gazpromom?
„Gazprom mohol uzatvoriť dohody s SPP alebo ďalšími predajcami cez obmedzenia pri dodávkach zemného plynu veľkoobchodným predajcom v členských štátoch únie, na ktorých základe títo nemohli zemný plyn ďalej predávať mimo územia štátu, v ktorom majú sídlo,“ píše sa v dokumente z Bruselu.
Čo prešetrujú
Sú medzi Gazpromom a dodávateľmi dohody o cenách plynu v únii? Nebránil Gazprom firmám predávať plyn, ktorý im ruská firma dodá za hranice štátu, v ktorom majú sídlo? Nerobí Gazprom po dohode s odberateľmi rozdiely: jedným dodá plyn, iným nie? Nebránil Gazprom firmám investovať do niektorých infraštruktúrnych projektov plynovodov a do iných naopak? Nesťažoval alebo nebránil Gazprom spätnému toku plynu?
Zdroj: dokument EK, SME
Takýmto spôsobom sa mali prerozdeliť trhy.
Razie sa uskutočnili v plynárenských spoločnostiach viacerých štátov Európskej únie. Komisia má podozrenie, že sa firmy po dohode s Gazpromom vyhýbali investíciám do plynovodov, ktoré by ruskému gigantu konkurovali.
Rovnako tak bránil spätnému toku plynu, čím zamedzoval vstupu tretích strán na dodávateľské trhy.
Realizácia reverzného toku pomohla napríklad Slovensku odvrátiť dosahy plynovej krízy, keď jeho prívod cez Ukrajinu Gazprom odstavil.
Euroúradníci majú tiež podozrenie, že kartel sa môže týkať aj cien, ktoré sú prehnané a existuje na nich dohoda.
E.ON: Podporíme Brusel
Informáciami o nečestných praktikách Brusel disponuje už od roku 2004. Prejsť mobily a prehľadať šuplíky prišli jeho zástupcovia iba vybraným osobám.
Euroúradníci zisťovali informácie najmä od ľudí, ktorí mali na starosti rokovania s Gazpromom, hovorí zdroj SME.
Ide najmä o predstaviteľov francúzskeho Gaz de France a nemeckého E.ON Ruhrgas, ktorí v SPP spoločne vlastnia 49 percent a zároveň majú nad podnikom manažérsku kontrolu.
Obe firmy mohli podľa podozrení Bruselu preferovať vďaka svojej akcionárskej účasti nové projekty na prepravu plynu a znižovať tak konkurencieschopnosť SPP. Nedávno vyšla informácia, že podiel v slovenskom prepravcovi plynu chcú predať.
„Môžem potvrdiť len to, že Európska komisia vykonáva v našich kanceláriách vyšetrovanie. Podporíme Brusel v jeho práci,“ zareagoval Adrian Schaffranietz z E.ONu.