ATÉNY, BRATISLAVA. Hlasovanie Grékov o nových škrtoch malo byť kľúčové. Skloňovali sa dve alternatívy – bankrot alebo dočasné prežitie nielen krajiny.
Minister financií Evangelos Venizelos predstavil podľa portálu ekathimerini.com úspory vo výške 6,5 až 7 miliárd eur.
„Vláda súhlasí s ďalšími opatreniami vo výške asi troch percent HDP krajiny,“ povedal cez víkend. Hlasovať v parlamente sa malo až po našej uzávierke.
Penzisti sa uskromnia
Ak úspory parlament schváli, najvýraznejšie ich pocítia zamestnanci verejnej správy a dôchodcovia. Penzistom s dôchodkom 1200 eur klesne penzia o 20 percent. Ešte horšie to pocítia dôchodcovia do 55 rokov.
Ak poberajú dôchodok, ktorý prevyšuje 1000 eur, uskromniť sa musia o 40 percent. V priemere chcú Gréci znižovať dôchodky o štyri percentá. Pred pár mesiacmi klesli o desatinu.
Nové opatrenia rátajú s 20percentnými škrtmi v platoch zamestnancov verejnej správy a poklesom o štvrtinu v mzdách zamestnancov vo firmách, kde má štát majoritný podiel.
Do konca roka má byť prepustených alebo presunutých na čiastočný úväzok 30-tisíc štátnych zamestnancov.
V znížení hranice nezdaniteľného príjmu na 5-tisíc z 8-tisíc, chce štát ušetriť 0,6 percenta HDP.
Najkritizovanejšou zložkou úsporných opatrení je predĺženie mimoriadnej dane z nehnuteľností do roku 2014. Mala platiť len do konca budúceho roka. Vo vláde daň našla odporcov, ale za nevyhnutné škrty zahlasujú.
Okamih pravdy
Je to okamih pravdy pre Grécko, povedal hovorca Európskej komisie pre hospodárske záležitosti Amadeu Altafaj. Zdôraznil, že na pridelenie peňazí musia byť splnené všetky kritériá. Inak únia neuvoľní osem miliárd eur.
Na naliehavosť situácie upozorňoval aj grécky premiér Georgios Papandreou. Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú presviedčal, že krajina je odhodlaná pokračovať v reformách napriek chybám, ktoré v minulosti urobili.
Vyzval nemecké firmy, aby v Grécku investovali. Reagoval tak na kritiku zo zahraničia, pretože Grékom sa nedarí privatizovať štátne podniky.
Merkelová bankrot Atén odmietla a sľúbila gréckemu premiérovi „všetku dôveru, aká sa od Nemecka očakáva“.
Ešte pred stretnutím sa podľa agentúry Reuters vyjadrila, že krajiny únie by mali mať právo vetovať rozpočty dlhových hriešnikov. Šlo o zatiaľ najtvrdšie slová voči dlžníkom.