ŠTRASBURG. Eurozóna by mohla emitovať spoločné dlhopisy vtedy, keď medzi jej členskými krajinami bude hlbšia ekonomická integrácia. Vyhlásil to predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
"Keď bude eurozóna úplne vybavená nástrojmi na zabezpečenie integrácie a disciplíny, emisia spoločných dlhopisov bude prirodzeným a pre všetkých výhodným krokom," povedal Barroso v stredu v Európskom parlamente.
Dodal, že spoločné dlhopisy by mali byť pripravené tak, aby odmeňovali tých, ktorí plnia svoje plány vo fiškálnej oblasti a postihovali tých, ktorí úlohy neplnia. Takéto dlhopisy pritom označil za "stabilizačné dlhopisy".
"Ako som už tejto snemovni oznámil, Európska komisia v najbližších týždňoch predloží varianty takýchto stabilizačných dlhopisov. Niektoré z týchto variantov je možné realizovať v rámci terajšej zmluvy EÚ, ale plnohodnotné spoločné dlhopisy eurozóny si budú vyžadovať zmenu zmluvy," uviedol.
Barroso: My sme ekonomická vláda
Predseda Komisie dodal, že ďalšie zmeny zmluvy EÚ by mali znamenať, že sa odstráni taká prekážka, ako je nutnosť jednomyseľného schvaľovania rozhodnutí. To totiž pravidelne spomaľuje rozhodovací proces a sťažuje tvorcom ekonomickej politiky včas riešiť tak rýchlo sa vyvíjajúce krízy.
Barroso odmietol návrh Francúzska a Nemecka na vytvorenie ekonomickej vlády eurozóny, pričom argumentoval, že takéto právomoci prislúchajú Európskej komisii. "Komisia je ekonomická vláda únie. Na toto nepotrebujeme žiadne ďalšie inštitúcie," vyhlásil podľa BBC.
Daň z transakcii chcú od roku 2014
Barroso tiež obhajoval komisiou navrhovanú daň na finančné transakcie. Daň by mala byť zavedená od roku 2014, ak sa podarí získať súhlasné stanovisko všetkých členských štátov EÚ na jej presadenie.
Vo svojej výročnej správe o stave únie Barroso poznamenal, že nastal čas, aby finančný sektor vrátil svoj dlh spoločnosti, keďže členské štáty EÚ od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2008 poskytli európskemu finančnému sektoru pomoc a záruky vo výške 4,6 bilióna eur.