BRATISLAVA. Štát pritom na tieto príspevky vynaložil takmer 43,7 tisíc eur.
Najviac príspevkov na presťahovanie pritom úrady práce vyplatili nezamestnaným v Prešovskom a Žilinskom kraji. Naopak, najmenej príspevkov úrady práce v prvom až ôsmom mesiaci tohto roka poskytli v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V minulom roku príspevok na presťahovanie za prácou využilo 47 nezamestnaných. Úrady práce poskytli týmto osobám príspevky v celkovej sume 38,5 tis. eur. Najväčší záujem o príspevok na presťahovanie za prácou mali nezamestnaní v Prešovskom a Košickom kraji. V Prešovskom kraji úrady práce vyplatili 13 príspevkov a v Košickom 12.
Sedem príspevkov na presťahovanie za prácou dostali nezamestnaní z úradov práce v Nitrianskom kraji a šesť v Žilinskom kraji. Banskobystrický kraj zaevidoval v rovnakom období päť vyplatených príspevkov a Trenčiansky kraj tri. V Bratislavskom kraji úrady práce vyplatili jeden príspevok na presťahovanie za prácou.
Príspevok na presťahovanie za prácou poskytujú úrady práce ako náhradu časti preukázaných výdavkov súvisiacich s presťahovaním uchádzača o zamestnanie z miesta jeho trvalého pobytu v súvislosti so získaním zamestnania. Miesto nového trvalého pobytu na území Slovenska, do ktorého sa presťahoval nezamestnaný, musí byť vzdialené od miesta pôvodného trvalého pobytu najmenej 50 km.
Príspevok pritom môže dosiahnuť najviac 1 327,76 eura. Výdavky súvisiace s presťahovaním za prácou sú aj preukázané výdavky na prvé nájomné a na prvé platby súvisiace s užívaním bytu. Ak o príspevok požiadajú písomne obaja manželia, úrad práce poskytne príspevok len jednému z manželov. Príspevok poskytuje úrad práce jednorazovo raz za dva roky.