ŠTRASGBURG.
Kompromisný návrh zákonov, takzvaný Sixpack, ktorému predchádzal približne rok diskusií, schválili ministri financií únie 16.9. na stretnutí v poľskom Vroclave. Reforma Paktu stability má zabrániť tomu, aby krajiny únie nazhromaždili vysoké verejné dlhy. Tresty majú byť prísnejšie a rýchlejšie než doteraz. Únia týmto spôsobom reaguje na dlhovú krízu v eurozóne a turbulencie, ktoré vyvolala na trhoch.
Notorickí porušovatelia limitov únie týkajúcich sa rozpočtového schodku a verejného dlhu musia v budúcnosti počítať s miliardovými sankciami. Vysoké pokuty boli možné aj doteraz, ale v praxi sa nepoužívali. Jednou z najdôležitejších zmien je, že jednotlivé národné vlády už nebudú môcť zablokovať disciplinárne konanie Európskej komisie, ktorej kompetencie sa posilnia.
Balík zmien, ktorý je najväčšou reformou Paktu stability a rastu od zavedenia eura v roku 1999, by mohol po definitívnom schválení Radou ministrov EÚ vstúpiť do platnosti ešte do začiatku budúceho roka. Pre sprísnenie trestov platí prechodné obdobie troch rokov, teda do roku 2015.
EÚ začne podľa nového návrhu konať už vtedy, keď sa členské štáty len budú blížiť k stropu pre rozpočtový deficit, ktorý je stanovený na 3 percentá HDP, aby včas predišli dlhovému debaklu v štýle Grécka.
Okrem preventívnych opatrení a sankcií proti rozpočtovým hriešnikom obsahuje návrh aj kroky, ktoré umožnia lepšie riadenie ekonomík v eurozóne. Prísnejšie budú kontrolované všetky krajiny s veľkými nerovnováhami v oblasti bežného účtu platobnej bilancie. To znamená, že sa to dotkne nielen krajín s veľkým deficitom, ale aj štátov s veľkým prebytkom platobnej bilancie, ako je napríklad Nemecko.
Európske krajiny, vrátane Nemecka a Francúzska, roky prekračovali 3-percentnú hranicu pre rozpočtový deficit. Podľa expertov je tento nedostatok zodpovednosti príčinou súčasnej dlhovej krízy v eurozóne.
Informovala o tom agentúra DPA.