BRATISLAVA. Euroúradníci včera stále okupovali európske energogiganty, aby zistili, či s Gazpromom neobmedzovali súťaž na trhu. Výnimkou nebol ani Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
„Predstavitelia Komisie a ich partneri z národných protimonopolných úradov stále prehľadávajú budovy,“ povedala včera Maria Madrid, hovorkyňa eurokomisára pre hospodársku súťaž.
Podobne je na tom ďalších 20 energopodnikov v desiatich krajinách únie.
„Podkladom sú potenciálne protisúťažné klauzuly v zmluve o dodávkach plynu s Gazpromom,“ informovala zástupkyňa firmy RWE Brigitte Lambertz. Euroúradníkov má spoločnosť vo svojich firmách v Nemecku, ale aj v českom RWE Transgas.
Raziu v SPP zatiaľ netreba brať príliš vážne, píše Peter Schutz
Čítajte komentár >>
Gazprom: plniť zmluvy
Ruský Gazprom tvrdí, že ide o štandardnú prax a bude robiť, čo sa len dá, aby si počas prebiehajúcich kontrol splnil svoje zmluvné záväzky.
O čom je razia
O preverení prípadnej diskriminácie zo strany Gazpromu. Európska komisia má podozrenie, že dodáva plyn iba niektorým, iným odmieta. O kartelových dohodách na cenách. O vplyve Gazpromu na investície firiem do konkrétnych plynovodov. O bariérach vstupu na trh s plynom a o jeho deľbe.
Zdroj: dokument EK, SME
Gazprom je pritom epicentrom celého vyšetrovania. Práve pre údajné nečestné dohody s ním sa energopodniky prešetrujú.
Brusel v dôvodoch vyšetrovania SPP píše, že chce zistiť, či Gazprom napríklad nebránil firmám predávať plyn od neho ďalej za hranice štátu, v ktorom odberateľ sídli.
Euroúradníkom asistujú aj ľudia z nášho Protimonopolného úradu.
„Inšpekcia zisťuje, či sa neporušilo súťažné právo v dôsledku možného rozdelenia trhu, či firmy nevytvárajú bariéry na vstup nových dodávateľov na trh a či nedochádza k diskriminácii niektorých podnikateľov. Inšpekcia stále prebieha,“ informoval úrad.
Konkurencia plynovodov
„Predpokladám skôr, že tam ide o konkurenčné plynovody – South Stream a Nabucco,“ zareagoval Ján Klepáč zo Slovenského naftového a plynárenského zväzu na vyšetrovanie Bruselu.
Európska komisia Gazprom podľa dokumentov podozrieva, že bráni energofirmám investovať do niektorých plynovodov, do iných ich naopak tlačí.
Nabucco je projekt únie a South Stream podporuje Gazprom. Ten má pritom podiel napríklad v rozostavanom plynovode Nord Stream, hovorí Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
Alternatívne ropovody pritom v budúcnosti uberú výnosy SPP z prepravy plynu, keďže cez naše územie ho už pôjde menej. To môže stáť aj za rozhodnutím akcionárov SPP – E.ON Ruhrgas a Gaz de France predávať svoje podiely. V SPP majú 49percentný podiel a manažérsku kontrolu.
„Motiváciou môže byť riziko nižšieho objemu prepravy, ale zároveň aj zaujímavá ponuka ceny od Energetického a priemyslového holdingu (EPH),“ povedal Marčan. EPH, ktorý chce kúpiť, vlastnia J&T, PPF Petra Kellnera a Daniel Křetínský.