BERLÍN, BRATISLAVA. Bola to tretia talkshow nemeckej televízie ARD za štyri dni a diskusii o tom ako zachrániť euro nepomohlo podľa dennníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ani pozvanie najzaujímavejšieho hosťa - predsedu slovenského parlamentu Richarda Sulíka.
Renomovaný denník ho predstavil ako neoliberála. "Euroval je len nezmyslené drahé kupovanie času, ale problém nerieši," povedal Sulík v relácii Anne Will. Grécko musí urobiť rázne škrty a banky mu musia odpísať 40 alebo 50 percent úverov, dodal šéf SaS.
Anne Will privítala na úvod relácie Richarda Sulíka ako špeciálneho hosťa, ktorý tvrdí, že kto bude v Nemecku hlasovať za navýšený euroval robí obrovskú chybu. Euroval podľa Sulíka nepomáha euru, ale oslabuje ho.
Sulík: Pomoc je perverznou solidaritou
"Som presvedčený, že poslanci robia chybu a najdôležitejší argument je, že euroval nie je žiadne riešenie problému, ale len drahé kupovanie času," povedal predseda parlamentu.
V portréte ho televízia ARD predstavila pod heslom: Za to nás v Bruseli nepochvália, ale budeme sa môcť našim deťom pozrieť s čistým svedomím do očí. Sulík opäť zopakoval, že pomôcť Grécku je "perverzná solidarita". Podľa neho sa nepomáha krajine, ale bankám.
Nemecký denník tvrdí, že na argumenty slovenského hosťa Nemci nereagovali. Aj keď sa hovorí o solidarite, veľmi ich nezaujíma, aká je diskusia o Grécku v iných štátoch Európy, ani na Slovensku.
Inak by podľa denníka reagovali na Sulíkov argument, prečo chudobný štát ako Slovensko má na seba vziať riziko za štát ako Grécko, keď priemerný dôchodok na Slovensku je 360 eur a v Grécku 1600 eur.
Ako píše FAZ, Sulíkov argument je demagogický, kedže podľa údajov OECD z roku 2007 je priemerný dôchodok v Grécku 617 eur.
Nemci sa o nás veľa nedozvedeli
Ideologicky s ním bojoval iba štátny tajomník ministerstva financií Stefan Kampeter. Ten pripomenul, že Slovensko má vyšší deficit ako Nemecko.
Nikto už podľa denníka nepripomenul, že slovenský daňový model "Flat Tax" bol pred niekoľkými rokmi vo volebnom programe CDU. Sulík bol na Slovensku jedným z jeho iniciátorov a v Nemecku ho berú ako vzor modernej daňovej politiky.
Podľa denníka sa obyčajný Nemec o diskusii na Slovensku veľa nedozvedel, takže Sulík bol pozvaný skôr pre obohatenie diskusie.