Schvaľovanie eurovalu
Zo sedemnástich krajín eurozóny už schválilo euroval jedenásť.
Kto ho už schválil?
Nemecko
Francúzsko
Španielsko
Taliansko
Belgicko
Luxembursko
Grécko
Írsko
Slovinsko
Fínsko
Cyprus
Kde sa schválenie očakáva?
Malta
Portugalsko
Estónsko
Slovensko by malo hlasovať ako posledná krajina eurozóny.
Holandsko preložilo hlasovanie zo septembra na začiatok októbra, vláda však môže rátať s podporou opozície.
Rakúsko hlasuje zajtra, euroval by mal prejsť.
BERLÍN. Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) schválila posilnenie eurovalu. Za návrh vládneho zákona hlasovalo 523 poslancov, proti bolo 85, traja poslanci sa hlasovanie zdržali.
Zákon podporili aj opoziční sociálni demokrati a Zelení.
Za rozšírenie právomocí eurovalu hlasovalo podľa portálu Handelsblatt.com celkovo 315 koaličných poslancov CDU/CSU a FDP.
Na dosiahnutie kancelárskej väčšiny bola potrebná podpora najmenej 311 zákonodarcov zo 620-členného Spolkového snemu.
Berlín bude garantovať 211 miliárd
Zákon z dielne kabinetu kancelárky Angely Merkelovej predpokladá zvýšenie garancií Berlína v rámci záchranného mechanizmu eurozóny na 211 miliárd eur zo súčasných 123 miliárd eur.
Horná komora parlamentu (Bundesrat) bude o zmenách Európskeho fondu finančnej stability hlasovať v piatok, pričom odborníci rovnako počítajú s ich schválením.
Súhlasil aj Cyprus
Pár hodín po hlasovaní nemeckých poslancov schválil reformu záchranného fondu aj parlament na Cypre.
Garancie ostrovnej krajiny, ktorá je závislá na Grécku, sa zvýšia z aktuálnych 863 miliónov eur na vyše 2 miliardy eur.
Proti reforme eurovalu nehlasoval žiaden poslanec cyperského parlamentu.
Brusel očakáva ratifikáciu do 16. októbra
Európska komisia privítala výsledok hlasovania v Budestagu.
Brusel zároveň vyjadril presvedčenie, že navýšenie a nové kompetencie záchranného fondu ratifikujú do polovice októbra všetky členské štáty eurozóny.
Fond bude môcť nakupovať problémové bondy
Rozšírenie právomoci záchranného fondu o možnosť poskytovať preventívne úverové linky musia schváliť parlamenty všetkých členských štátov eurozóny
Po tom ako zmeny v eurovale schvália, stabilizačný fond v prípade nutnosti nahradí Európsku centrálnu banku pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie.
Fond to však bude môcť robiť iba v prípade, ak to v mimoriadnej situácii dovolí centrálna banka.
Euro v reakcii na hlasovanie posilnilo
Na schválenie zmien v eurovale reagovalo aj euro. Spoločná európska mena si voči doláru v porovnaní s predchádzajúcim obchodovacím dňom pripísalo približne sedem desatín percentuálneho bodu a vzrástlo na 1,3636 dolára za euro.
Ďalší rast eura brzdila skutočnosť, že neexistuje komplexný plán na riešenie dlhovej krízy eurozóny, však rast eura brzdilo.
"Okrem tohto hlasovania sa nič nezmenilo a čakáme na komplexnejšiu reakciu zo strany tvorcov ekonomickej politiky eurozóny," povedal pre agentúru Reuters Lee Hardman, analytik BTM-UFJ.
Oproti japonskému jenu euro posilnilo o osem desatín percentuálneho bodu na 104,53 jenov za euro.
Dôvera v ekonomiku eurozóny opäť klesla
BRUSEL. Dôvera v ekonomiku 17 krajín eurozóny tento mesiac opäť klesla. Dokonca viac, ako analytici očakávali. Nálada sa zhoršila nielen podnikateľom vo všetkých odvetviach hospodárstva, ale aj spotrebiteľom.
Podľa pravidelného mesačného prieskumu Európskej komisie kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja v regióne, indikátor ekonomického sentimentu (IES), v septembri klesol na 95 bodov z augustových 98,4 bodu, zatiaľ čo analytici odhadovali, že sa zníži na 96 bodov. Septembrová hodnota indexu je zároveň najnižšia od decembra 2009.
Prieskum tiež ukázal, že dôvera podnikateľov v priemyselnom sektore eurozóny sa v septembri opäť znížila, už siedmy mesiac po sebe, a to na mínus 5,9 bodu z augustových záporných 2,7 bodu, v sektore služieb klesla na nulu z 3,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci a optimizmus spotrebiteľov sa v septembri prepadol na mínus 19,1 bodu z mínus 16,5 bodu.
(tasr)
O ponuke pre SaS mlčí Radičová aj Mikloš
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) bude o dohode informovať až potom, keď sa s SaS definitívne dohodne.
BRATISLAVA. Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zatiaľ nechce povedať, ako znie dohoda o postupe pri eurovale, ktorú ponúkla v stredu (28.9.) podvečer predsedovi poslaneckého klubu SaS Jozefovi Kollárovi.
Novinárom dnes v Stupave len odkázala, že o tejto veci budú informovať spoločne až potom, ako sa zainteresované strany dohodnú. Kedy to bude, odhadnúť nevedela.
Jej stranícky kolega a minister financií Ivan Mikloš dnes priznal, že už vie, v čom spočíva návrh na riešenie situácie okolo schvaľovania zmien v eurovale v slovenskom parlamente.
"Povedala mi (premiérka, pozn. red.), v čom návrh spočíva, ale nepoviem vám to, lebo tak sme sa dohodli," povedal Mikloš. Návrh by mohol v koalícii vyriešiť otázku eurovalu, na ktorej sa doteraz vládne strany nevedia dohodnúť. Strana SaS ho totiž odmieta podporiť.
V stredu podvečer po stretnutí s predsedníčkou vlády Kollár pre televíziu Markíza povedal, že má riešenie, ktoré vyhovuje podmienkam SaS. Na otázku, či to vyzerá na dohodu, odpovedal áno.
Liberáli však následne prostredníctvom vyhlásenia uviedli, že v tejto chvíli ešte žiadna dohoda o eurovale neexistuje a rokovanie Jozefa Kollára bolo len ďalším zo série stretnutí, ktoré v súvislosti s plánovaným hlasovaním o eurovale prebiehajú.
Podľa Radičovej by stanovisko Slovenska k eurovalu malo byť známe do najbližšieho summitu lídrov Európskej únie, ktoré sa uskutoční 17. a 18. októbra. "Predpokladá sa, že Slovensko bude mať jasnú odpoveď na otázku, či euroval áno alebo nie," upozornila.
(tasr)