BRATISLAVA. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) sa dôrazne dištancuje od korupcie, ktorú na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení vyšetruje slovenská polícia.
ADSS verí, že prípad, keď sa „neznáma skupina“ pokúšala ovplyvniť konečné znenie zákona, bude do dôsledkov vyšetrený. „Je absolútne nepredstaviteľné, aby sa ktorákoľvek spoločnosť takýmto spôsobom pokúšala ovplyvniť znenie zákona. Sme zvedaví, čo vyšetrovanie ukáže a očakávame, že budú vyvodené adekvátne dôsledky,“ povedal pre agentúru SITA predseda asociácie Peter Socha.
Vysokého úradníka ministerstva práce sa snažil podplatiť iný zamestnanec ministerstva práce, aby za úplatok 20-tisíc eur predložil konkrétne znenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
"Snažil sa manipulovať legislatívny proces v prospech konkrétnej skupiny," povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Skutočnosť, že lobistické skupiny ovplyvňujú legislatívny proces, je podľa ministra možná, no nie tak, že sa niekto bude snažiť kúpiť si zmenu legislatívy. Minister zdôraznil, že ide o prvý prípad, keď bola odhalená korupcia pri legislatívnom procese.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) vysvetlil, že vysoký úradník ministerstva po tom, čo mu bol poskytnutý úplatok, kontaktoval Úrad boja proti korupcii. Aby mohol zdokumentovať priebeh korupčného konania, bol ustanovený ako agent.
„Zdá sa, že istá skupina ľudí si zvykla z minulosti, že takýmto spôsobom môže ovplyvňovať legislatívny proces,“ vyhlásil Mihál. Skupina sa cez sprostredkovateľa snažila docieliť, aby v II. pilieri nastali také zmeny, ktoré by vyhovovali jej záujmom. Mihál dodal, že v dôchodcovských fondoch sú dnes slušné finančné prostriedky a táto skupina sa chcela vďaka zmenám obohatiť na úkor
O akú skupinu išlo, nechcel Lipšic ani Mihál povedať, pretože vyšetrovanie pokračuje. „Nemôžeme byť konkrétnejší. Našou snahou je, aby sme vedeli vyšetrovanie rozšíriť aj na osoby, ktoré za touto skupinou stoja," povedal Lipšic. Mihál prezradil, že zamestnanec ministerstva, ktorý sprostredkoval túto ponuku, pracoval na ministerstve už za bývalej vlády.
Celý proces novelizácie zákona o starobnom dôchodkovom sporení bol podľa Mihála dlhodobo pod dohľadom polície, ktorá sledovala maily a odpočúvala telefonáty zamestnancov, ktorí na nej pracovali. „Táto novela bola pripravená naozaj poctivým spôsobom,“ povedal Mihál a vylúčil, že by novelizáciu mohol niekto