BRATISLAVA. Isoprinosine je liek, ktorý pomáha pri liečení herpesov či pri ťažkých osýpkach. V októbri bola jeho cena viac ako 25 eur. Po zmene určovania ceny by mal stáť o vyše 6 eur menej – zlacnie tak viac ako o štvrtinu.
Zlacnenie lieku spôsobí zmena určenia jeho ceny, takzvané referencovanie. Cena konkrétneho lieku sa po novom určí ako druhá najnižšia cena v Európskej únii.
Doteraz bola určovaná ako priemer šiestich najnižších cien konkrétneho lieku. Zmena určovania cien by mala podľa odhadov ministerstva zdravotníctva, ktoré vedie Ivan Uhliarik z KDH, priniesť 75 miliónov eur.
Ako sa odlišujú
Originálne lieky sú drahšie, vznikli výskumom a vývojom, firma ich výrobou priniesla nové liečivo, sú chránené patentom, aby po istý čas nemohla iná firma vyrobiť rovnaké liečivo.
Generikum
je to liek, ktorý má rovnaké liečivo ako originálny liek, ale firma ho nevyvinula,
liečivo musí byť rovnaké ako liečivo v originálnom lieku.
Rozdiely a zhodné veci
Originálny a generický liek sa môžu líšiť pomocnými látkami,
mali by mať zhodnú alebo príbuznú formu,
musia sa zhodovať v účinnosti a bezpečnosti.
Zdroj: ZP Dôvera
Po znížení cien môžu klesnúť aj doplatky pacientov, aj úhrada poisťovní. Nebude to však plošné pre všetky lieky a nedá sa povedať, ako výrazne klesnú.
Ak zmena určovania cien zlacní najnižší liek v skupine, klesne aj úhrada poisťovne. Ak sa zníži cena niektorého lieku v skupine, ktorý nie je najlacnejší, klesne len jeho doplatok, úhrady poisťovne by sa to nemalo týkať.
Najviac utrpia originálne
Ceny niektorých liekov sa znížia len o pár centov, iné budú stáť aj o štvrtinu či tretinu menej. „Možno predpokladať, že klesne cena najmä originálnych liekov, ktoré sú v súčasnosti chránené patentovou ochranou,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
Originálne lieky sú drahšie, lebo vznikli výskumom nového liečiva. Náklady na výskum sú teda premietnuté aj v cene. Kým sú chránené patentom, iná firma nemôže vyrábať tento liek. Keď patent skončí, môžu prísť firmy a vyrobiť generický liek – ten má rovnakú účinnú látku ako originálny liek, ale niekedy má iné pomocné látky.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností sa k dosahom na ich podnikanie po zmene určovania cien ešte nechce vyjadriť. Dosahy sa ešte nedajú podľa nej odhadnúť.
„Nevieme, kedy bude ministerstvo prvýkrát určovať ceny po novom. Až odvtedy sa dá dodatočne odhadnúť dosah,“ povedal Štefan Mesároš z asociácie. V súčasnosti liekovú reformu, ktorá čaká na podpis prezidenta, analyzujú, výsledky by mali mať začiatkom októbra.
Zmena cien sa robí na Slovensku dvakrát ročne. Ministerstvo očakáva, že sa zmena prejaví k 1. aprílu a potom k 1. októbru budúceho roka.
Obavy firiem
Firmy, ktoré vyrábajú generické lieky, sa obávajú, že zníženie cien môže znížiť atraktivitu nášho trhu. „Referencovanie môže byť len prekážkou pre viaceré spoločnosti, aby prichádzali na menšie trhy. V dôsledku toho nemusia mať pacienti vôbec prístup k lacnejším alternatívam,“ hovorí Monika Lassanová z asociácie zahraničných výrobcov generických liekov Genas.
Asociácia neočakáva, že ceny niektorých generických liekov po zmene určovania klesnú. Už dnes sú podľa nich nízke. Znižuje ich najmä konkurencia.
Nedostatku liekov sa obáva aj Asociácia dodávateľov liekov. „V 25 krajinách Európy budú lieky drahšie, čo môže spôsobiť nedostatok liekov pre slovenských pacientov,“ povedal prezident asociácie Igor Novák. Ministerstvo už v minulosti tvrdilo, že nedostatku liekov sa pacienti obávať nemusia.