BRATISLAVA. Legislatívu, ktorá má na Slovensku zmeniť spôsob prerozdeľovania peňazí medzi zdravotnými poisťovňami, by mal rezort zdravotníctva predložiť do konca tohto roka.
Tento termín sa spomína v Správe o zavedení ďalšieho parametra do prerozdeľovacieho mechanizmu.
Lietajúci termín
V národnom programe reforiem na roky 2011 až 2014 sa pritom ako termín uvádza 1. jún tohto roka, rezort zdravotníctva žiadal pôvodne odklad na koniec roka 2013, predsedníčka vlády v júni súhlasila iba s odkladom do konca aktuálneho roka. V augustovom uznesení vlády sa však ako termín na predloženie legislatívneho návrhu uvádza 21. september 2011, ministerstvo však opätovne žiada čas do konca roka.
„Podľa poslednej dohody má ministerstvo zdravotníctva predložiť návrh úpravy prerozdeľovancieho mechanizmu do decembra tohto roka,“ povedal hovorca premiérky Rado Baťo. Premiérka podľa neho už termín schválila, ešte ho musí formálne odobriť vláda.
V súčasnosti systém funguje tak, že poisťovne väčšinu peňazí, ktoré vyberú na odvodoch, odvedú a tie sa následne medzi nimi rozdelia podľa zloženia ich poistného kmeňa. Do úvahy sa berie vek poistencov, pohlavie a ekonomická aktivita.
Pridajú chorobnosť
Vláda však chce pridať ďalší parameter, ktorý by zohľadňoval chorobnosť poistencov.
Podľa predchádzajúcich informácií Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa má vďaka tomu poisťovniam kompenzovať riziko nákladovej náročnosti poistencov a zabrániť stavu, aby si poisťovne vyberali za klientov iba mladých a zdravých ľudí.
Jednou z foriem zohľadnenia chorobnosti je pritom výber farmaceutických nákladových skupín (PCG), čo znamená stanoviť liekové skupiny podľa kategorizácie platnej na Slovensku a prepojiť s diagnózami v našich podmienkach.
Ako však upozorňuje ministerstvo, rozšírenie prerozdeľovacieho procesu na základe chronického užívania liekov je technicky zložité a odborne náročné.
Zmena prerozdelenia môže mať podľa rezortu veľký dosah na zdroje poisťovní, ktoré musia mať čas na zmeny finančných plánov aj prispôsobenie zmlúv s poskytovateľmi. Inak by mohli poisťovne skončiť v strate.
Autor: Veronika Folentová | SITA