Obava z deflácie možno Fed dovedie k ďalšiemu uvoľneniu peňazí do obehu. Bernanke dal
za vzor Čínu.
WASHINGTON. Len minulý týždeň šéf americkej centrálnej banky Fed Ben Bernanke varoval krajinu pred ekonomickými rizikami, ktoré sa šíria aj zo zadlženej eurozóny. Presviedčal, že sa na to nebude nečinne prizerať.
Riešením mali byť kroky smerujúce k zníženiu úrokov na pôžičky cez výmenu dlhopisov v hodnote 400 miliárd dolárov. Včera priznal, že ani tieto riešenia nemusia stačiť.
Ďalšie peniaze do obehu
Ak klesne inflácia, je Fed odhodlaný nekonvenčnými opatreniami ešte viac uvoľniť menovú politiku. „Budeme to pozorne sledovať,“ povedal Bernanke. Keď vyriekol tieto slová v minulosti, bola to predzvesť ďalšieho nalievania peňazí do ekonomiky.
„Ak inflácia alebo inflačné očakávania klesnú prihlboko, budeme musieť na to reagovať, pretože nechceme defláciu,“ uviedol. Podotkol však, že ani to nemusí byť všeliek.
„Zatiaľ na najbližšie týždne a možno mesiace riziko deflácie nevidím. Preto je možné, že stimulácia nakoniec nebude potrebná,“ tvrdí analytik Peter Greguš zo spoločnosti Trim Broker.
Strašiak nezamestnanosti
Kľúčovým problémom je vysoká nezamestnanosť, ktorá v auguste dosiahla 9,1 percenta. To je najvyššie číslo od apríla 2009.
Bernanke upozornil, že 45 percent Američanov je bez práce dlhšie ako pol roka. „V povojnovom období sa to v USA nikdy nestalo. Situácia na trhu práce je národnou krízou,“ cituje Reuters jeho slová.
Ešte začiatkom septembra prezident Barack Obama preto predstavil plán za 447 miliárd dolárov, ktorým chce zvýšiť zamestnanosť cez daňové úľavy a dávky. Včera však mierny optimizmus na americký trh vrátili štatistiky.
Podľa údajov ministerstva práce počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti zaznamenal najlepší výsledok od apríla. O podporu minulý týždeň požiadalo až o 37-tisíc ľudí menej a ich počet sa tak dostal po prvýkrát od začiatku augusta pod úroveň 400-tisíc.
Televízia CNBC tvrdí, že tento pokles nie je dostatočný. Aby sa zlepšili štatistiky v nezamestnanosti, musí po〜čet žiadostí klesnúť pod 375-tisíc.
Ministerstvo obchodu včera upokojilo trhy aj údajmi o raste amerického HDP v druhom štvrťroku. Jeho dynamika dosiahla 1,3 percenta, teda o tretinu viac než sa očakávalo.
Trhy sa potešili
Po zverejnení údajov indexy vyleteli nahor. „Akciový index S&P 500 sa priblížil k 1170 bodom, polepšil si o 1,3 percenta. Bolo to denné maximum,“ povedal Greguš. O rovnaké percento rástol aj Dow Jones a technologický Nasdaq 100.
Aby USA opäť prosperovali, musí podľa šéfa Fedu Kongres prijať opatrenia na zvýšenie zamestnanosti, zaistenie rozpočtovej disciplíny a stability na realitnom trhu. Príkladom majú byť rastúce rozvojové ekonomiky na čele s Čínou. „Ukazujú, že treba podporovať súkromné investície firiem, ale aj potrebné výdavky štátu,“ povedal podľa televízie Bloomberg.
Opakom je Európa, ktorá si nevie rady s dlhovými hriešnikmi. USA preto nabádajú eurozónu, aby prijala rázne opatrenia na vyriešenie dlhových problémov. Samy si pre politické škriepky nevedia rady s vyše 14,2biliónovou sekerou.