HAMBURG. Slovenská vládna koalícia sa dohodla, že slovenský parlament bude o reforme eurovalu hlasovať ako posledný. Má sa to však stať pred najbližším summitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať 17. a 18. októbra.
Koaličná SaS sa však verbálne stavia radikálne proti eurovalu, čo jej predseda Richard Sulík s obľubou prezentuje aj v zahraničných médiách.
Nemecký týždenník Der Spiegel na svojom internetovom portáli uvažuje o tom, čo môže eurozóna urobiť na zmenu postoja Slovenska a čo sa môže stať, ak slovenský parlament reformu odmietne.
Podľa portálu krajiny eurozóny chcú predísť zbytočným problémom, a preto budú v najbližších týždňoch Slovensko masívne "spracovávať" a v krajom prípade vyvinú tlak, aby schválilo reformu eurovalu.
Zaplatíme aj nezaplatíme
"Vláde v pochybnostiach priznajú niekoľko pseudoprivilégií, aby si bratislavská koalícia zachovala tvár pred vlastnými voličmi a partnermi z eurozóny. Mohlo by to vyzerať približne nasledovne: Slovensko sa oficiálne pripojí, ale v krajnom prípade nebude musieť nič zaplatiť. Podobné prípady sa v dejinách EÚ stali už nespočetnekrát."
Podľa Spiegelu však ani prípadné neschválenie nebude pre eurozónu žiadnou katastrofou. V tejto situácii bude mať eurozóna dve možnosti.
Buď ostatné členské krajiny prevezmú podiel Slovenska alebo sa dohodnú, že celková hodnota garancií v Európskom fonde finančnej stability bude o niečo nižšia než plánovaných 780 miliárd eur.
Holandský podiel je oveľa väčší
"Keďže sa už teraz diskutuje o tom, že euroval je malý, krajiny, ktoré už schválili jeho rozšírenie, zrejme zvýšia svoj podiel. A tento problém sa dá vyriešiť bez väčších finančných nákladov."
Slovensko sa na celkovom objeme garancií podieľa necelým 1 % a po schválení zmien by sa mali slovenské záruky zvýšiť zo 4,4 miliardy eur na 7,7 miliardy eur.
Horšie by podľa týždenníka bolo, ak by reforma eurovalu neprešla v Holandsku, ktorého podiel predstavuje takmer 6 % alebo 44,5 miliardy eur.
Schvaľovanie eurovalu
Zo sedemnástich krajín eurozóny už schválilo euroval trinásť.
Kto ho už schválil?
Nemecko
Francúzsko
Španielsko
Taliansko
Belgicko
Luxembursko
Grécko
Írsko
Slovinsko
Fínsko
Cyprus
Estónsko
Portugalsko
Slovensko by malo hlasovať ako posledná krajina eurozóny.
Holandsko preložilo hlasovanie zo septembra na začiatok októbra, vláda však môže rátať s podporou opozície.
Rakúsko hlasuje v piatok, euroval by mal prejsť.
Malta parlament tu má do 3. októbra prázdniny, termín hlasovania zatiaľ nie je stanovený.