BRATISLAVA. Zemiakov sa u nás tento rok vypestuje dvojnásobne viac než v minulom roku, hlási Štatistický úrad. Úroda by mala totiž vzrásť o 95,4 percenta, čo predstavuje asi o stotisíc ton zemiakov medziročne viac.
Pestovatelia si úrodu pochvaľujú, ale štatistici ju vraj precenili. „Je podstatne lepšia ako v minulom roku, ale stopercentný nárast to určite nie je,“ hovorí Jaroslav Mačák z Družstva pestovateľov a spracovateľov zemiakov.
Nárast odhadol zhruba na 30 percent. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hovorí o výsledkoch bližších odhadom štatistikov.
Kilogram za 30 centov
Či dobrú úrodu na svojich peňaženkách pocítia aj koncoví spotrebitelia, záleží od obchodníkov a od ich stratégie či zdrojov nákupu. Celkovo sa však v Európe hovorí o dobrej úrode, čo by malo na ceny tlačiť.
„V obchodoch teraz ceny zemiakov výrazne klesli na 30 až 35 centov za kilogram. To je ale asi trikrát toľko, za koľko ich kupujú od pestovateľov,“ hovorí Stanislav Nemec z poľnohospodárskej komory.
Mačák z Družstva pestovateľov zemiakov upozornil, že obchodníci premietajú nízke nákupné ceny často len v akčných ponukách.
Niektoré nákupné reťazce však pre úrodu ceny plošne znižujú. V obchodoch Terno napríklad hovoria o plošnom znižovaní cien zemiakov, ktoré sa začalo zhruba pred 14 dňami.
„Cena sa znižuje postupne po týždňoch,“ hovorí Lívia Mišovičová, nákupca ovocia a zeleniny pre Terno Slovensko. Celkovo možno očakávať 30-percentný pokles cien zemiakov, dodala.
Darilo sa aj slnečnici a kukurici
„V tomto roku cena zemiakov dlhodobo klesá. Pre porovnanie 10 kíl zemiakov v v tomto týždni predávame za 1,79 eura, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka 10 kíl zemiakov stálo 3,99 eura,“ dozvedeli sme sa od Lidlu.
Okrem zemiakov sa tento rok darí aj úrode kŕmnej kukurice či slnečnice. Štatistický úrad pri nich očakáva takmer 50–percentný nárast úrody.
Na lacnejšie oleje sa však ľudia tešiť nemajú, odkázali z firmy MDi, ktorá slnečnicu pestuje. Slnečnica totiž medziročne zdražela pre pohyby na burze. Dopyt po nej vyrovnáva aj vyššiu úrodu.
Ani kŕmna kukurica nezlacnie. Po novom sa už totiž používa na v obnoviteľných zdrojoch energie. „Na kŕmenie už ide málo z toho, preto je dopyt taký veľký,“ povedali nám v MDi.