BRATISLAVA. Za rok vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) predpovedali politológovia v médiách jej pád už niekoľkokrát.
Predčasné voľby či rekonštrukciu kabinetu očakávali na jar pri voľbe generálneho prokurátora, daňovej kauze a najnovšie pri eurovale. Koalícia sa doteraz vždy dohodla, je možné, že sa tak stane napokon aj pri vale.
Medzi najviac citovaných analytikov od začiatku Radičovej vládnutia patria Michal Horský, Ján Baránek, Grigorij Mesežnikov, Rastislav Tóth či Miroslav Kusý. Ich prognózy sa pri najväčších sporoch, ktoré koalícia zažila, sčasti nenaplnili.
„Je stále zrejmejšie, že premiérka má na riešenie problému eurovalu na domácej politickej scéne len okrajový vplyv,“ povedal v septembri Horský pre Pravdu. Práve vďaka Radičovej pritom pred niekoľkými dňami SaS po prvý raz pripustila, že euroval prejde. Radičová navrhla sulíkovcom riešenie, ktoré sa im pozdáva.
Generálny prokurátor
Radičovej koniec analytici videli, keď koalícia na jar nevedela zvoliť generálneho prokurátora.
„Je tam vysoká pravdepodobnosť, že vláda padne,“ povedal v apríli pre Hospodárske noviny Baránek. O mesiac neskôr spresnil, že dôvodom sú špičky SDKÚ, ktoré sa chcú zbaviť premiérky.
„SDKÚ ju vystrčilo pred voľbami ako maskota a Dzurinda sa schoval, aby neodlákal voličov. Teraz sa situácia zmenila a už im prekáža.“
V ankete denníka SME Baránek a Mesežnikov predpovedali, že v tajnej voľbe nebude zvolený nikto a prokurátora vyberie parlament verejne. Koaličný kandidát Jozef Čentéš bol napokon zvolený tajne, hoci niekoľko hlasovaní predtým sa skončilo neúspechom.
Daniari a výmena premiérky
Do výmeny premiérky mala podľa politológa Rastislava Tótha vyústiť kauza prenájmu budovy daňovým úradom. „Pravdepodobne nastal čas, keď treba, aby vedenie SDKÚ na čele s Mikulášom Dzurindom ukázalo premiérke, kde je jej miesto. Eventuálne aby ju vymenilo,“ povedal Tóth v apríli, keď prezídium SDKÚ rokovalo o spore medzi ministrom financií Ivanom Miklošom a Radičovou.
Vedenie SDKÚ sa postavilo na stranu Mikloša, premiérka si napokon vynútila odchod šéfa Daňového riaditeľstva.
Ohrozenie Matovičom
Rozpad koalície mal zapríčiniť vo februári poslanec Igor Matovič, ktorého líder SaS Richard Sulík vyhodil z klubu.
„Na chvíľku bolo zažehnané nebezpečenstvo menšinovej vlády, ale tí traja ľudia kedykoľvek môžu vystúpiť von, pretože nie sú celkom stotožnení s politikou Radičovej vlády,“ povedal Tóth vo februári pre rozhlas.
Matovič hlasuje s koalíciou, jeho traja obyčajní ľudia sú stále členmi Sulíkovho klubu.
Očakávania politológov sa naplnili napríklad na začiatku vládnutia, keď tipovali neúspech Sulíkovho referenda. Takmer všetci rátali s účasťou okolo 20 percent, v skutočnosti bola len o čosi vyššia – 23-percentná.
„Politika nie je exaktná veda ako matematika,“ vysvetľuje Baránek, prečo politológovia v niektorých prípadoch netrafia. Disponujú podľa neho v rôznom čase s odlišným sumárom informácií.
„Niekedy je to ako veštenie z krištáľovej gule.“ Váha politológa podľa neho rastie tým, ako často ho médiá citujú, presnosť je druhoradá.
V médiách sa za posledný rok viac než 300-krát spomína Mesežnikov, podobne Kusý a Baránek. Horský má v mediálnom monitoringu vyše 280 záznamov, Tóth 165.
Číž má rád Horského, Poliačik číta Haulíka
Komentáre analytikov rozhodnutia neovplyvňujú, tvrdia poslanci.
BRATISLAVA. Politológovia nemajú vplyv na naše správanie, tvrdia politici. Podpredseda KDH Pavol Abrhan si rád ich komentáre prečíta, jeho rozhodnutia však neovplyvňujú. „Pri rozhodovaní sa skôr riadim názormi kolegov a koaličných partnerov.“
Podpredseda Smeru Miroslav Číž si pri čítaní všíma, z akého prostredia analytici pochádzajú, čo má podľa neho vplyv na ich závery. „Nemám rád Jána Baránka a Grigorija Mesežnikova, ktorého oslovuje SME. Vyhovuje mi hodnotová orientácia Michala Horského a Rastislava Tótha.“
Šéf klubu Most-Híd László Solymos si, naopak, myslí, že komentáre Mesežnikova a Kusého sú triezve a zodpovedajú realite. „S viacerými sa viem stotožniť, ale nedá sa povedať, že sa podľa toho rozhodujem.“
Poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý je v parlamente po prvý raz, hovorí, že väčšiu váhu politológom prikladal, keď ešte nebol v politike. „Predtým mi pomáhali zorientovať sa.“ Teraz už má informácií viac a vie, že niekedy sa politológovia mýlia.
Poliačikovi sa pozdávajú postrehy sociológa Pavla Haulíka, ale číta aj Horského. Hovorí, že mnohé informácie majú politológovia od samotných politikov, ktorých poznajú.
zp
Čo hovoria politológovia a ako sa im darí predpovedať
1. Nezhody v koalícii pre euroval
2. Kauza Daňového riaditeľstva
3. Voľba generálneho prokurátora
4. Matovič a koalícia
Miroslav Kusý
1. Tvrdí, že pomôže Smer. - september 2011, Pravda
Skutočnosť: Zatiaľ Smer trvá na tom, že bez SaS nezahlasuje.
2. „Jediným riešením by bolo presadiť stanovisko, na ktorom zo začiatku stála, teraz z neho ustupuje.“ - august 2011, HN
Skutočnosť: Premiérka ustúpila.
3. „Tajná voľba nebude. Samozrejme, môžu sa v tom povŕtať právnici a vyhľadať nejaké finty, ale takto mi to vychádza.“ - máj 2011, HN
Skutočnosť: Prokurátora zvolili v tajnej voľbe.
4. „Formálne sa podarilo zachrániť väčšinovú koalíciu, ale ich hlasovanie je veľmi neisté.“ - 16. február 2011, SITA
Skutočnosť: Obyčajní ľudia zatiaľ pri hlasovaniach podporujú koalíciu.
Michal Horský
1. „Premiérka má na riešenie problému eurovalu na domácej politickej scéne len okrajový vplyv.“ - 28. september 2011, Pravda
Skutočnosť: Premiérka začala rokovať s SaS, sulíkovci prvý raz pripustili dohodu.
2. „Radičová si uvedomuje potrebu obnovy vlastnej politickej autority a že bez toho vo funkcii pokračovať nemôže.“ - 3. máj 2011, TASR
Skutočnosť: Radičová ustúpila, ako premiérka pokračuje.
3. „Skôr sa predpokladalo, že tajná voľba opäť dopadne patom, že nevyhrá ani kandidát koalície, ani opozície.“ - 17. jún 2011, TASR
Skutočnosť: koalícia zvolila v tajnej voľbe Jozefa Čentéša
4. „Matovič urobí všetko preto, aby svojich troch spolupútnikov z Obyčajných ľudí nestratil, ale zároveň ich udržal ako kukučie vajíčka v poslaneckom hniezde strany pána Sulíka.“ - február 2011, TASR
Skutočnosť: Predpoveď sa splnila
Ján Baránek
1. Odpadla aj táto posledná cestička, ktorou sme sa mohli vyhnúť tomu, aby u nás padla kvôli eurovalu vláda“. – september 2011, TV JOJ
Skutočnosť: Radičová ponúkla Sas kompromis
2. „Ani Dzurinda ani Mikloš už nemajú tú možnosť, aby ju eliminovali ako kedysi. Je premiérka.“ – 20.apríl 2011, HN
Skutočnosť: Premiérka ustúpila.
3. V ankete SME tipoval, že v tajnej voľbe nebude zvolený nikto, bude verejná voľba.
Skutočnosť: Čentéš vyhral v tajnej voľbe.
4. „Matovič založí konzervatívnu kresťanskú stranu a bude konkurovať KDH.“ – február 2011, aktualne.sk
Skutočnosť: Matovič avizoval stranu, zatiaľ ju nezaložil.
Rastislav Tóth
1. „Výmena premiéra, pokračovanie koalície s iným lídrom.“ – september, Plus 1 deň
Skutočnosť: Radičová a SaS hľadajú riešenie.
2. „Pravdepodobne nastal čas, keď treba, aby vedenie SDKÚ na čele s Mikulášom Dzurindom, ukázalo premiérke, kde je jej miesto. – 19. apríl, aktuality.sk
Skutočnosť: Platí sčasti.
3. „Báť sa volieb, volebného systému je niečo neprimerané pre človeka, ktorý chce robiť špičkovú kariéru.“ – 16. máj 2011, Rádio Viva
Skutočnosť: Čentéš sa síce v jednom kole vzdal kandidatúry, nakoniec sa však tajnej voľby „nebál“ a zúčastnil sa na nej.
4. „Na chvíľu bolo zažehnané nebezpečenstvo menšinovej vlády, ale tí traja ľudia kedykoľvek môžu vystúpiť von, pretože nie sú celkom stotožnení s politikou Radičovej vlády.“ – 1ý. Február 2011, SRo.
Skutočnosť: Obyčajní ľudia sú stále členmi klubu SaS